Prywatne akademiki - czy rozwiążą problemy mieszkaniowe studentów?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 19:00
Według oficjalnych danych w Polsce są 464 domy studenckie prowadzone przez uczelnie wyższe lub na ich zlecenie. Tymczasem tylko w ubiegłym roku w naszym kraju studiowało ponad milion dwieście tysięcy osób.
Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Lublin i Katowice dysponują w tej chwili łącznie 12 tysiącami miejsc w akademikach prywatnych.
Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Lublin i Katowice dysponują w tej chwili łącznie 12 tysiącami miejsc w akademikach prywatnych. Foto: Shutterstock / 4 PM production

Mieszkanie dla studenta - problem znany od dawna

- Studenci od zawsze mieli problem mieszkaniowy i część z nich byłą zmuszona do poszukiwania lokum na własną rękę. Niestety rynek najmu nie jest dostosowany do ich potrzeb - mówi Agnieszka Mikulska ekspertka rynku nieruchomości. Dwa miesiące po rozpoczęciu roku akademickiego obłożenie w akademikach jest bardzo wysokie i często bliskie 100 proc. Chodzi nie tylko o ograniczoną liczbę miejsc, ale też o sytuację związaną z wojną, napływem uchodźców i ograniczoną dostępnością kredytów mieszkaniowych.

Rośnie standard, maleje liczba miejsc

Badanie przeprowadzone przez CBRE skupiło się na ośmiu głównych ośrodkach akademickich w Polsce. Wynika z niego, że 1 student na 10 ma szansę znaleźć miejsce w akademiku publicznym bądź prywatnym. - W przypadku akademików publicznych, wraz z podnoszeniem standardów  i dawaniu ich mieszkańcom więcej prywatności, uczelnie zmniejszają liczbę osób w pokojach. Więc tutaj liczba miejsc nie rośnie, tylko maleje - wyjaśnia gość Czwórki. - W naszym kraju jest tylko kilka domów studenckich, które oferują jeszcze pokoje czteroosobowe. Coraz mniej jest też pokoi dla trzech osób. Podstawowy standard to są dwójki, szybko przybywa jedynek.  

Kto m szansę na akademik?

Rośnie natomiast standard akademików, które przez wiele lat były eksploatowane, ale bez gruntownych remontów. Teraz pojawiają się nowe meble, czyste i schludne toalety i powszechny dostęp do internetu. Przeciętny koszt miejsca w akademiku publicznym to około 500 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż przed rokiem.- Żeby dostać takie miejsce, trzeba oczywiście spełnić odpowiednie wymogi, a dużą rolę odgrywają tu kryteria socjalne. Liczy się także odległość od domu - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana.

Sprawdź też

Prywatne domy studeckie - gdzie i za ile?

Przybywa też prywatnych domów studenckich, w których miejsce kosztuje przeciętnie 1370 zł miesięcznie. - Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Lublin i Katowice dysponują w tej chwili łącznie 12 tysiącami miejsc, więc to nadal jest ewenement, ale ten rynek rozwija się dynamicznie. W tym roku uruchomiono kolejny akademik sieci Student Depot w Krakowie oraz nowy akademik sieci BaseCamp we Wrocławiu. W głównych ośrodkach akademickich znane są plany budowy blisko 60 nowych akademików prywatnych, na różnym etapie realizacji - podsumowuje Agnieszka Mikulska.

Posłuchaj
13:05 CZWÓRKA Czat Czwórki - studenci 21.11.2022.mp3 Rynek mieszkań studenckich - jak wygląda pod koniec 2022 roku? (Czat Czworki/Czwórka)
***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Mikulska (ekspertka rynku nieruchomości CBRE)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Sztafeta pokoleń na rynku pracy. Czego oczekują ich reprezentanci?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 18:40
W dzisiejszych czasach na rynku pracy wyraźna jest tendencja do pokoleniowego zróżnicowania w obrębie jednej grupy pracowniczej. Zdarza się, że w zespołach pracują przedstawiciele czterech różnych generacji. Choć na ogół wiele ich dzieli, okazuje się, że są też wartości, które ich łączą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie uczelnie przyjazne dla wszystkich studentów? "Jest coraz lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 20:04
- Problemem jest generalnie kwestia rozumienia, czym jest niepełnosprawność. Nie każdą niepełnosprawność widać na pierwszy rzut oka - podkreślała Anna Rutz, ekspert ds. wyrównywania szans z UAM w Poznaniu. - Choć dużo się już zmieniło w tym obszarze, wciąż równie dużo jest do zrobienia. 
rozwiń zwiń