Higiena cyfrowa - jak o nią zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 15:30
- Nowe technologie przenikają wszystkie dziedziny naszego życia i mają silny potencjał uzależnieniowy - mówi Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Dlatego dzisiaj wszyscy potrzebujemy higieny cyfrowej.
Internetzdjęcie ilustracyjne
Internet/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ GaudiLab

Media cyfrowe są naszą codziennością. "Atakują" nas z ekranów naszych komputerów, telefonów, a nawet zegarków. Jesteśmy przebodźcowani, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z powagi i skali własnego problemu. 


Higiena cyfrowa 

Higiena cyfrowa to korzystanie z urządzeń ekranowych i nowych technologii w sposób, który jest dla nas zdrowy. - Trwa pierwsze ogólnopolskie badanie higieny cyfrowej dorosłych. Ma odpowiedzieć na pytanie, czy racjonalnie korzystamy ze zdobyczy techniki - opowiada gość audycji. - Sprawdzamy w nim m.in., czy umiemy zrezygnować z korzystania z mediów społecznościowych, korzystania z powiadomień i internetu.

Instytut Cyfrowego Obywatelstwa powstał po to, żeby uświadomić dorosłym Polakom, że problem z nadmiernym korzystaniem z internetu i z urządzeń ekranowych to nie tylko domena dzieci i młodzieży. - Problem dotyka nas wszystkich. Nowe technologie przenikają wszystkie dziedziny naszego życia i mają silny potencjał uzależnieniowy - mówi rozmówczyni Oli Jasińskiej. - Podczas korzystania z urządzeń ekranowych nasz mózg się "cieszy", bo pobudzany jest w nim ośrodek nagrody. Wyzwalane są takie hormony jak dopamina, czyli neuroprzekaźnik, który odpowiada za wzbudzenie motywacji. Dlatego potrzebna jest higiena cyfrowa.

Nie pilnowani dorośli

Ważne jest, żebyśmy umieli z urządzeń ekranowych korzystać. Dotychczas bardziej martwiono się o dzieci, ale problem dotyczy także dorosłych. - Podlegamy podobnym procesom. Mamy co prawda wyższy poziom samokontroli, tylko nas dorosłych nikt już nie pilnuje, i to jest duża pokusa - tłumaczy gość Czwórki. - Mamy też wiele wzmocnień płynących z internetu, które sprawiają, że cały czas mamy tam co robić.

Szkodliwe środowisko pracy

Specjalistka podkreśla, że powinniśmy zwracać uwagę na to, ile czasu spędzamy przed ekranem, oraz że trudno tu określić właściwy limit. Dla niektórych bowiem komputer to narzędzie pracy, przed którym spędzają długie godziny. - Mamy przedstawicieli zawód ściśle związanych z urządzeniami ekranowymi, należą do nich m.in. dziennikarze i osoby pracujące w mediach społecznościowych - zauważa Magdalena Bigaj. - Możemy w tym wypadku mówić o nowym rodzaju szkodliwego środowiska pracy, z którym mamy do czynienia. Dlatego sami powinniśmy sprawdzać nasz "czas ekranowy" i wiedzieć, ile godzin na patrzenie w ekran poświęcamy.

Czytaj także:

Istotne jest wyrobienie w sobie zwyczaju sprawdzania czasu poświęcanego na urządzenia ekranowe, nie tylko jego ilości, ale także jakości. Ważne jest także nasze samopoczucie podczas korzystania z danego urządzenia i platform internetowych. - Warto zadać sobie pytanie "czy dobrze na mnie to wpływa" i "czy świadomie wybieram treści, w które klikam" - tłumaczy gość audycji. - Musimy sobie uświadomić, że to, co widzimy, wpływa na nas. Dlatego warto co jakiś czas sobie robić "żniwa", czyli odsiew kont, których nie chcemy obserwować. Zastanówmy się, co nas buduje, a co ewidentnie źle na nas wpływa.


Posłuchaj
13:59 CZwórka/Tędy Po Trend - higiena cyfrowa Magdalena Bigaj 13.11.2022.mp3 O higienie cyfrowej opowiada Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa (Tędy Po Trendy/Czwórka)

 

Ważna dezynfekcja aparatu

Nie tylko higiena mózgu jest ważna, ale także czystość naszego telefonu. Całe dnie nie rozstajemy się z telefonem, czasami dotykamy go brudnymi rękoma, kładziemy w różnych miejscach, dlatego dobrze raz dziennie zdezynfekować go i umyć. - To są rzeczy, które nie przychodzą nam do głowy, a warto mieć takie zachowania wykształcone - wyjaśnia Magdalena Bigaj. - Mówi się, że, obok zachowań związanych z epidemią i proekologicznych, higiena cyfrowa to nowy rodzaj zachowań na nowe czasy.

Pełna wersja raportu z badań będzie dostępna w marcu 2023 roku.


***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Magdalena Bigaj (założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa)

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 10.40

aw/kd/kor

Czytaj także

Policja w mediach społecznościowych. "Z humorem, ale z misją"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 12:20
- Z przytupem wchodzimy do świata TikToka - takie zdanie możemy przeczytać w opisie pierwszego filmu na kanale "Polskapolicja". W tym momencie polscy policjanci mają ponad 360 tysięcy obserwujących, 4,5 miliona polubień, a na koncie 116 filmów.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie bez mediów społecznościowych. Jak walczyć z cyfrowym uzależnieniem?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 08:16
Facebook, Instagram, TikTok i Twitter już na dobre zadomowiły się w naszej codzienności. Życie bez mediów społecznościowych – brzmi pięknie, a może dramatycznie? Jak rozpoznać u siebie objawy cyfrowego uzależnienia i nauczyć się higieny korzystania z internetu?
rozwiń zwiń