Healthy Cities. "6 tysięcy i ani kroku mniej"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 18:40
Jak wyrwać się z marazmu codzienności, który nie pozwala nam podjąć aktywności fizycznej? Zacznij liczyć kroki - namawiają inicjatorzy projektu Healthy Cities. Właśnie wystartowała  trzecia odsłona akcji. 
W projekcie Healthy Cities liczą się wszystkie kroki
W projekcie Healthy Cities liczą się wszystkie krokiFoto: shutterstock/baranq

Instalujesz aplikację i idziesz

Healthy Cities to projekt, który ma poderwać mieszkańców miast i pracowników firm z foteli. Wyzwanie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej, którą można przeliczyć na kroki. To wszystko dla zdrowia i planety. - Żeby dołączyć do akcji należy zainstalować na telefonie bezpłatną aplikację o nazwie "Healthy Cities", zarejestrować się, wybrać swoje miasto i przez cały miesiąc robić sześć tysięcy kroków dziennie - tłumaczy gość Czwórki. - To jest absolutne minimum, żeby zachować zdrowie. Tymczasem w trakcie pracy przy biurku to nie jest takie proste. 

Czerwiec - miesiąc spacerowania

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia mają mało okazji, żeby się poruszać, dlatego statystycznie wykonują do czterech tysięcy kroków dziennie. - Bardzo zaskoczył mnie ten wynik, bo byłam przekonana, że więcej chodzę. Okazało się jednak, że po wyjściu z pracy muszę jeszcze wybrać się na spacer, żeby wyrobić konieczne minimum - wspomina koordynatorka Healthy Cities. Akcja rozpoczęła się z początkiem czerwca - i jak przekonuje Joanna Węgrzynowska - to najlepszy czas na takie wycieczki. - Jest ciepło, dni są długie i śmiało można spacerować razem z przyjaciółmi. To jest właśnie myśl przewodnia naszej akcji, żeby jak najwięcej osób namówić do chodzenia i przekonać ich do tego, że ruch jest ważny - dodaje.

Najbezpieczniejsza forma ruchu

Chodzenie jest podstawą zdrowia dla naszego organizmu. To także najbezpieczniejsza forma ruchu, dzięki której możemy zdrowo przejść przez całe życie. Część osób umawia się na treningi, inni chodzą na długie spacery z psem. Są też tacy, którzy rezygnują z samochodu, albo wysiadają z komunikacji miejskiej na wcześniejszym przystanku. Ruch poprawia funkcjonowanie organizmu i psychiki. Wpływa na nasze kontakty z innymi ludźmi i na lepsze krążenie - wymienia rozmówczyni Piotra Firana.

Sprawdź też:

Idziesz po nagrody

Akcja odbywa się się dwutrowo – w 66 polskich miastach na prawach powiatu i wśród pracowników ponad 80 firm. Uczestnicy rywalizują o nagrody. Dla najbardziej aktywnych miast będzie to Zielony Budżet o łącznej wysokości 60 tys. złotych, natomiast dla firm możliwość objęcia patronatem programu rewitalizacji torfowisk. - W zeszłym roku mieliśmy 9 tys. uczestników, w tym roku do akcji dołączyło już 8,5 tys.osób, ale zależy nam, żeby tę liczbę jak najbardziej zwiększyć. W trakcie ostatniej odsłony razem okrążyliśmy Ziemię i to 27 razy, co jest moim zdaniem imponującym wyczynem. Ale mamy apetyt na więcej - zapowiada  Joanna Węgrzynowska. 

Posłuchaj
09:44 CZWÓRKA Czat Czwórki - 12.06.2023.mp3 Healthy Cities - o tegorocznej odsłonie projektu (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Węgrzynowska (koordynatorka Healthy Cities)

Data emisji: 12.06.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Rower. "Lek na wszystko, bez recepty"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
Rower powinien być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bungee Fitness. Wskocz w nową, sportową zajawkę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 18:00
Zwykły fitness jest passe. Fitness na trampolinach ma się bardzo dobrze, natomiast największą furorę robi ostatnio bungee fitness, czyli trening siłowy i zabawa w jednym z wykorzystaniem lin do bungee.
rozwiń zwiń