Gap year. Rok samodoskonalenia czy przerwa przed dorosłością?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:03
Coraz więcej polskich studentów przed wybieraniem kierunku studiów, czy ścieżki zawodowej decyduje się na "gap year" - trwającą około roku przerwę, w trakcie której przyszli żakowie podróżują, zarabiają za granicą, rozwijają swoje pasje. 
Audio
  • Ania Motyl, Dominik Bakuła i Kacper Osiecki opowiadają o gap year. Czy warto zrobić sobie przerwę? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Volodymyr Tverdokhlib/Shuterstock

- Nie nazwałbym tego rokiem przerwy, tylko czasem, który spędziłem bardzo intensywnie - mówił student Dominik Bakuła, który skorzystał z "gap year". - Pod koniec liceum nie byłem pewny, w jakim kierunku chcę iść. Bardzo chciałem studiować za granicą, ale najpierw postanowiłem się do tego dobrze przygotować. Podjąłem decyzję, żeby wyjechać, najpierw do Afryki Południowej, potem do Singapuru, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. W każdym z tych miejsc intensywnie uczyłem się języków - opowiadał. 

Goszcząca w studiu Czwórki Ania Motyl, zdecydowała się na nieco dłuższy wyjazd. Po skończonych studiach skorzystała z programu au pair w Stanach Zjednoczonych. - Rodzina, która przyjmowała mnie w Stanach, w zamian za opiekę nad dziećmi zapewniała mi wyżywienie, mieszkanie oraz pensję. Trafiłam na ludzi, którzy często podróżowali, dzięki czemu udało mi się zobaczyć dużo więcej zobaczyć - opowiadała. - Po roku zdecydowałam się na przedłużenie kontraktu u innej rodziny, w innej części USA. Spełniłam swój American Dream - dodawała. 

Co zrobić, żeby "gap year" był rokiem korzyści, a nie rokiem straconym? Jak zagospodarować wolny czas? Czy "gap year" może mieć skutki uboczne? Jak lukę w CV oceniają pracodawcy? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ania Motyl, Dominik Bakuła (studenci, którzy skorzystali z "gap year"), Kacper Osiecki (psycholog społeczny)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 15.07

 

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan studia
Czytaj także

Polski student jednym z najbiedniejszych w Europie. Za nami Serbowie, Gruzini, Turcy i Chorwaci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:16
Średnio 1900 złotych - tyle polski student wydaje miesięcznie na życie, czesne i mieszkanie - wynika z raportu Związku Banków Polskich.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci po Brexicie. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 18:29
Rząd Teresy May do poniedziałku ma przedstawić dalsze kroki w sprawie Brexitu. Wszystko w związku z ostatnim odrzuceniem przez parlament propozycji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Czy wyjście Brytyjczyków ze wspólnoty będzie miało wpływ na mieszkających na Wyspach Polaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi, wykształceni, bezrobotni. Czy warto studiować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:18
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najszybciej z bezrobociem potrafią uporać się pracownicy fizyczni. Natomiast coraz wyższy procent osób zarejestrowanych w urzędach pracy i borykających się z jej brakiem stanowią absolwenci uniwersytetów i innych wyższych uczelni.
rozwiń zwiń