Wysokie i nieuchronne. Nowe mandaty dla polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 19:30
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Choć kary są wysokie, tylko w ciągu dwóch pierwszych dni stołeczni policjanci zatrzymali kierowców, którzy słono zapłacili za przekroczenie prędkości.
W sobotę 1 stycznia 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatowy znacznie podwyższający wysokość grzywien za wykroczenia drogowe.
W sobotę 1 stycznia 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatowy znacznie podwyższający wysokość grzywien za wykroczenia drogowe.Foto: Twitter.com/@Lubuska_Policja
  • Prędkość - to ona zabija na polskich drogach
  • Za jej przekroczenie kierowca zapłaci nawet 5 tys. złotych
  • Za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków straci prawo jazdy
  • Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku

Wyższe kary to jeden z bardzo ważnych elementów tworzenia kultury bezpieczeństwa drogowego. - Taka też była intencja ustawodawcy, żeby kierowcy zaczęli jeździć wolniej. Tylko, że nie wszyscy użytkownicy dróg zdążyli się zastanowić nad tym problemem - mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. - System, żeby był skuteczny, musi zakładać nieuchronność kary. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że kierowcy jednak się opamiętają.   

Nowy taryfikator zakłada podwyższenie mandatów za wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Przewiduje nawet pięć tysięcy złotych za przekroczenie prędkości, 1500 złotych za wymuszenie pierwszeństwa przed pieszym, czy za jazdę po chodniku. - Chodzi o to, żeby wyeliminować, albo przynajmniej zminimalizować ryzykowne zachowania - podkreśla gość Czwórki. - Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto wykaże się brawurą, ale chodzi o to, żeby takich kierowców było coraz mniej.  

W Polsce nadmierna prędkość nadal jest najczęstszą przyczyną wypadków na drogach. - Pośpiech jest wpisany w nasze życie i w zachowania kierowców. Tymczasem zdjęcie nogi z gazu może uratować życie - przypomina rozmówczyni Piotra Firana. - Eksperci wyliczyli, że gdyby wszyscy w Europie zaczęli jeździć o 1 km/h mniej, to na drogach w ciągu roku zginęłoby o 2 tysiące osób mniej.  

Posłuchaj
13:55 CZWÓRKA Czat Czworki - mandaty 03.01.2022.mp3 Czy wyższe mandaty zwiększą bezpieczeństwo na drogach? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Najwyższe kary przewidziano za najgroźniejsze wykroczenia, w tym za jazdę pod wpływem alkoholu, czy narkotyków. Dodatkowo 800 złotych mandatu zapłaci kierowca, który bez uprawnień zaparkuje na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby, które będą jechały autostradą lub drogą ekspresową pod prąd, zapłacą 2000 tysiące złotych mandatu. - Teraz wszystko zależy od kontroli na drogach, których powinno być więcej.  I od egzekwowania nakładanych mandatów. Oprócz tego wzrost bezpieczeństwa na drogach zależy od edukacji - podsumowuje Maria Dąbrowska-Loranc. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maria Dąbrowska-Loranc (kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS)

Data emisji: 03.01.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierunkowskazy w samochodzie - czy używasz ich poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 20:00
Jest to jeden z podstawowych elementów komunikacji na drodze. Bardzo ważny, jednak czasem niedoceniany i zapominany. Sprawdzamy jak powinno się poprawnie używać kierunkowskazów.
rozwiń zwiń