Karnawał w Wenecji. Jaki będzie w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 10:20
12 lutego rozpocznie się jeden z najciekawszych, najbarwniejszych i najbardziej znanych festiwali w Europie. - Odpuść turystyczne atrakcje i spacer głównymi uliczkami, wtedy zobaczysz, jak "maski" umawiają się z fotografami i na czym tak naprawdę polega magia karnawału w Wenecji - przekonuje fotograf Jarek Filipek.  
Karnawał w Wenecji w obiektywie Jarka Filipka
Karnawał w Wenecji w obiektywie Jarka FilipkaFoto: Jarek Filipek

Fotografia karnawałowa

Jarek Filipek jest absolwentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych i architektury na Politechnice Warszawskiej, a jego pasją jest fotografia. Nie byle jaka, bo karnawałowa. Gość Czwórki odwiedzał wenecki karnawał jako przebrany uczestnik i jako fotograf. W jego zbiorach zdjęciowych jest kilka tysięcy zdjęć masek i przebrań. - Na jedną z moich wypraw z przyjaciółmi wypożyczyłem stroje z Teatru Narodowego. Dzięki temu przekonałem się, jak wygląda świat zza maski i było to fascynujące przeżycie - opowiada. 

Selfie z "maskami"

Historia weneckiego karnawału prawdopodobnie rozpoczęła się już ok. XIII wieku wraz  z pierwszymi wzmiankami o noszeniu masek, które w Wenecji wykonuje się z porcelany, gipsu lub gazy. Maski przyciągają kolorami i bogatymi zdobieniami - z piór, koralików czy koronek. - Najciekawsze jest jednak podglądanie ludzi z drugiej strony. Bo w przebraniu nie jesteśmy już widzem, tylko aktorem, i konfrontujemy się z różnymi postawami i zachowaniami - wyjaśnia rozmówca Anny Depczyńskiej. - Japończycy za każdym razem pytali, czy mogą sobie zrobić z nami zdjęcie. Europejczycy byli dużo bardziej roszczeniowi. Mówili, gdzie mamy się ustawić i jak pozować. "Maski" umawiają się też na spotkania z fotografami. Odbywają się raz czy dwa razy w tygodniu i bierze w nich udział nawet 300 przebranych osób.  

Posłuchaj
09:16 CZWÓRKA Czat Czworki - wenecja 18.02.2022.mp3 Karnawał w Wenecji - jak wygląda jeden z najsłynniejszych festiwali na świecie? (Czat Czwórki/Czwórka)

Karnawał - maszynka do promowania siebie

Pod koniec XVIII wieku, kiedy to przestała istnieć Republika Wenecka karnawał został całkowicie zniesiony, a maski zakazane. Tradycję próbowano przywrócić już w XIX wieku, ale dopiero w 1979 roku włoski rząd zadecydował o wskrzeszeniu tej pięknej tradycji. - Przed pandemią, w  czasie karnawału, do Wenecji przyjeżdżało około 3 mln. turystów. Na małych uliczkach był ogromny tłok, zdarzało się, że ruchem w mieście kierowała policja - wspomina rozmówca Ani Depczyńskiej. Przed dwoma laty karnawał w Wenecji odbył się w okrojonej formie. W zeszłym roku - w jakiś sposób udało się zorganizować jego namiastkę w wersji online. W tym roku ma być tak, jak przed pandemią. Turyści muszą jednak posiadać certyfikaty i testy - warto na bieżąco sprawdzać obowiązujące obostrzenia na stronie ministerstwa spraw zagranicznych. - Karnawał to nie tylko maski. To olbrzymia, zorganizowana przez miasto, impreza, która trwa ponad dwa tygodnie - podkreśla rozmówca Ani Depczyńskiej. - W trakcie karnawału odbywają się koncerty, spotkania, pokazy, parady i konkursy na najpiękniejsze maski oraz przebrania. Większość to imprezy zamknięte, ze specjalnymi zaproszeniami albo płatnym wstępem. Wenecja zrobiła z tego świetnie funkcjonującą maszynkę do promowania siebie.  


Karnawał w Wenecji w obiektywie Jarka Filipka Karnawał w Wenecji w obiektywie Jarka Filipka

Sprawdź także:

W tym roku karnawał w Wenecji rozpocznie się 12 lutego i potrwa do 1 marca. Rozpocznie go parada na wodzie, uczestnicy w maskach zaprezentują się, oczywiście, w słynnych gondolach.

Venice Carnival 2020 Grand Opening | Venezia Autentica / Venezia Autentica - Discover and Support the Authentic Venice

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Road Trip Bus. "Nasze podróże mają w sobie nutkę szaleństwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:13
"Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia" to motto, które przyświeca Kasi Kosowskiej i Wojtkowi Grabowskiemu, autorom projektu Road Trip Bus. To podróżnicy i blogerzy, którzy busem postanowili odwiedzić każde z miejsc na świecie, o którym do tej pory marzyli. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat po pandemii. Czy będzie nas stać na podróże?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:31
Choć podróżowanie po świecie z powodu pandemii wciąż jest właściwie niemożliwe, warto wspominać wcześniejsze wojaże i marzyć o miejscach, które odwiedzimy w przyszłości. - Tanie latanie dopiero się zaczyna - przekonuje Dawid Dudek, autor książki "Biblia taniego latania".
rozwiń zwiń