Porzucone studiowanie. Zmiana kierunku studiów częstym wyborem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 19:52
W latach 2012-2022 w Polsce ponad milion podjętych "studiowań" zostało porzuconych. To aż 40 procent studenckich wyborów. Powodem rezygnacji bywa zły wybór kierunku studiów, ale też zbyt wysoki lub zbyt niski poziom edukacji
Studenci porzucają studia z przeróżnych powodów, jednym z nich jest poziom studiów.
Studenci porzucają studia z przeróżnych powodów, jednym z nich jest poziom studiów. Foto: Shutterstock / 4 PM production

- W naszym badaniu skupiliśmy się na liczeniu wszystkich epizodów studiowania. Nasze statystki, mówiące że 40 procent studiów zostało porzuconych dotyczą "studiowań" a nie studentów - wyjaśnia dr Marzena Feldy kierownik Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego oraz jedna z autorek badania o dropoutach. - Dziś jedna osoba może podjąć naukę na dwóch, trzech, czterech kierunkach studiów i później zrezygnować z części z nich. W takim przypadku w naszym badaniu dana osoba była liczona kilkukrotnie: gdy zrezygnowała z dwóch kierunków to dwa razy, jeśli z trzech, to trzy - dodaje.

Przyczyny rezygnacji


Jedną największych bolączek przyszłego studenta jest pytanie: co wybrać? co studiować? Brak jasnej odpowiedzi na to pytanie to jedna z najczęstszych przyczyn dropoutów. - Młody człowiek, który podejmuje decyzje o pójściu na studia często jeszcze nie wie, w czym jest dobry, jakie są jego mocne strony, jakie są słabe, czym się interesuje - opowiada gość Piotra Firana.

Zdarza się, że dziś mamy błędne wyobrażenie o studiowaniu. Widzimy je, jak obrazek z amerykańskiego filmu. - Wtedy też zaczyna się problem. Część studentów wybiera kierunek np. pod presją rodziców, inni idą na dane studia "bo kolega też szedł", z czasem okazuje się, że nie był to dobry wybór. W takich sytuacjach niektórzy mimo wszystko kontynuują naukę, inni zmieniają kierunek czy porzucają studia - mówi ekspertka. - Wśród porzuconych studiowań znaczna część studentów powraca do nauki, zmienia kierunek, uczelnie, tryb studiów - dodaje.


Posłuchaj
12:39 czwórka czat czwórki 08.09.2022.mp3 Czemu studenci porzucają studia i jak temu zapobiec? (Czat Czwórki/Czwórka)

  

Dziś studenci są bardzo zainteresowani studiami, które nie tylko dostarczają im wiedzy, a również praktycznych umiejętności. Tego oczekują od uczelni. - Spotkaliśmy się z takimi opiniami, że studia były porzucone w związku z tym, że było za dużo zajęć teoretycznych, co było  rozczarowujące dla studenta. Stąd decyzja o porzuceniu studiów - zdradza współautorka badania. 

Co zrobić by dropoutów nie było?

W kontekście przeprowadzonego badania o dropoutach niezwykle ważne są też rekomendacje zawarte w raporcie. Dziś kluczowym wydaje się stworzenie sytemu, który będzie badał preferencje przyszłych studentów już na etapie szkoły średniej, by uczniowie klas maturalnych mieli bardziej gruntowną wiedzę o sobie, kim są, jakie są ich talenty, co chcą w życiu osiągnąć.

- Zbieraliśmy w naszym badaniu dobre praktyki z krajów Europy zachodniej. Takie podejście wprowadziła Austria. Tam działania podejmowane są rok przed ukończeniem przez danego ucznia szkoły średniej. Do dyspozycji są testy wskazujące mocne i słabe strony maturzystów, spotkania z psychologiem, zajęcia pozwalające poznać swe mocne stron i świadomiej wybrać kierunek studiów - mówi dr Marzena Feldy. - Działania powinny być podejmowane z dwóch stron: próba ukierunkowania ucznia na poziomie szkoły średniej, bez presji, ale też dużo pracy jest do wykonania po stronie uczelni - by były otwarte i dostarczały maksimum informacji kandydatom. 

Gość Czwórki podpowiada, że są już dobre praktyki, stosowane w Holandii, gdzie organizowane są dni otwarte na uczelniach. Kandydaci mogą wejść wykład, skorzystać z ćwiczeń, porozmawiać ze studentami. 

Już dziś na polskich uczelniach podejmowane są próby podobnego podejścia, na zajęciach prowadzone są ankiety oceniające prowadzącego i zajęcia. - Studenci chętnie je wypełniają, jednak podkreślają, że nie widzą wniosków wyciągniętych z ankiet. Uważają, że mimo przeprowadzenia badań zmiany nie dzieją się - opowiada specjalistka. 

Wśród innych powodów dropoutów jest też poziom studiów, za wysoki czy za niski, czy podejście wykładowców do zajęć teoretycznych czy praktycznych. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Marzena Feldy (kierownik Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego oraz jedna z autorek badania o dropoutach)

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 15.17

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekrutacja drugiej szansy. Na których uczelniach są wolne miejsca?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 17:20
Na początku wakacji absolwenci szkół średnich otrzymali wyniki matur. Nie wszyscy byli z nich zadowoleni, niektórym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości i przystąpili do niego jeszcze raz w sierpniu. Jeszcze inni w pierwszej turze nie dostali się na wymarzony kierunek. Z myślą o tych osobach rusza dodatkowa rekrutacja na studia. 
rozwiń zwiń