Klimatyczne sukcesy Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 18:26
Platforma Zielonego Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, jako jeden z sześciu podmiotów w Europie, zwyciężyła w konkursie EIT Climate KIC na organizację hackathonu nawiązującego do problemów związanych ze zmianą klimatu. Sprawdzimy, co to za projekt. 
Jednym z najważniejszych elementów kampanii są pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych. Dla szkół ponadpodstawowych organizowany jest konkurs na najlepszy film edukacyjny związany z tematyką ochrony klimatu.
Jednym z najważniejszych elementów kampanii są pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych. Dla szkół ponadpodstawowych organizowany jest konkurs na najlepszy film edukacyjny związany z tematyką ochrony klimatu.Foto: Shutterstock/Julia Ardaran

Platforma Zielonego Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego to projekt, który koncentruje się na zagadnieniu suszy. Organizatorom zależy na poszerzeniu wiedzy uczestników dotyczącej zasobów wodnych, rozbudowaniu świadomości wykorzystania wody w życiu codziennym, zwiększeniu ich umiejętności współpracy oraz wzajemnego zrozumienia swoich silnych i słabych stron w kontekście realizowanych celów. Zadanie uczestników będzie polegało na określeniu odpowiedzialnego modelu zachowań różnych grup w obliczu problematyki suszy, zdefiniowaniu umiejętności przyszłości (skills for the future), koniecznych w obliczu zmieniającej się rzeczywistości, a także zawarciu swoich wniosków w formie scenariusza filmowego. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. euro na realizację swojego filmu.

Naszym gościem będzie Agata Dziewulska, pełnomocniczka rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Platformy Zielonego Dialogu oraz zastępczyni przewodniczącej Zespołu Rektorskiego ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego.

W cyklu "Eko Jazda" wraz z Anną Depczyńską wyruszymy na warsztaty upcyklingu. Sprawdzimy czym jest upcykling i jak to działa w praktyce.

Spotkamy się też z Oliverem Bordo, Szwedem, który od 6 lat mieszka w Polsce i jest nauczycielem szwedzkiego. Czy lubi Warszawę i co sądzi o Polakach sprawdzi Marta Zinkiewicz. 

Sprawdzimy również co podwyżka płacy minimalnej oznacza dla studentów? Od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do kwoty 3490 zł. Kolejna podwyżka będzie w lipcu i osiągnie wysokość 110 zł. To duża zmiana dla budżetów zaczynających swoją przygodę na rynku pracy i dorabiających na studiach. 

W audycji nie zabraknie też popołudniowego przeglądu sportowego. 

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy we wtorek (20.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

pj

Czytaj także

Czy młodzi uratują planetę?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 16:05
Problem ocieplenia klimatu, zaśmiecenie planety, zmian ekologicznych szczególnie dostrzegają ludzie młodzi. Badanie "Uczniowie wobec zmian klimatu" pokazuje, że blisko 70 proc. uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest ważna. Część z nich aktywnie angażuje się w działania na rzecz klimatu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń