Strefa Czystego Transportu. Kraków wprowadzi ją jako pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 16:50
W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie i okolicach radni miasta uchwalili, że od 2024 roku w Krakowie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. 
Kraków od lat przoduje w rankingach miast z największym natężeniem smogu
Kraków od lat przoduje w rankingach miast z największym natężeniem smoguFoto: shutterstock/fotohuta

Od 2016 roku w Krakowie obowiązuje też ustawa antysmogowa. Miasto wprowadziło dopłaty do nowych pieców, a kiedy jakość powietrza pogarsza się, mieszkańcy mogą liczyć na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Oprócz tego prowadzone są działania edukacyjne, a obywatele o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty do ogrzewania. Tymczasem z danych, które przygotowuje Główna Inspekcja Środowiska, wynika, że w 2021 roku 41 proc. emisji zanieczyszczeń powietrza w aglomeracji krakowskiej były emisjami z transportu. - To drugie, po emisji punktowej ze źródeł komunalno-bytowych, źródło zanieczyszczenia powietrza. I te 41 proc. to duży kawałek tortu - przyznaje Hubert Różyk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. - Strefa Czystego Transportu, która będzie obowiązywać w całym mieście, ma ten problem rozwiązać. I to może się udać, co pokazują doświadczenia kilkuset miast z całej Europy.  

To już drugie podejście włodarzy Krakowa do utworzenia takiej strefy. W 2019 roku miasto przeprowadziło pomiary rzeczywistej emisji zanieczyszczeń z pojazdów poruszających się po ulicach. Pokazały one, że 12 procent aut emituje aż połowę wszystkich zanieczyszczeń samochodowych. Są to kilkunastoletnie, a nawet starsze diesle, stąd też miasto wprowadziło na próbę Strefy Czystego Transportu. Teraz pomysł wrócił, ale w nieco innej formie. - Na początku do krakowskiej Strefy Czystego Transportu nie będzie mogło wjechać mniej więcej 2 proc. najstarszych aut, które dziś poruszają się po mieście - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - W 2026 roku wraz z nowymi wytycznymi zaczną się też zmieniać progi. Ale należy pamiętać, że za trzy lata będziemy jeździć nieco innymi samochodami.  

Sprawdź też:

Jak zanieczyszczenia z transportu oddziałują na ludzi? - Ważna jest odległość twarzy od rury wydechowej samochodu - wyjaśnia ekspert. - Jeśli stary diesel zacznie czyścić swój filtr DPS w "miejskim kanionie", czyli na gęsto zabudowanej, śródmiejskiej ulicy, to zanieczyszczenia zostaną wyrzucone w promieniu kilku metrów, w stężeniach trzycyfrowych, które są absolutnie niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.  

Posłuchaj
11:30 CZWÓRKA Czat Czwórki - transport 02.02.2023.mp3 Jakie konsekwencje niesie ze sobą wprowadzanie tzw. Stref Czystego Transportu? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Hubert Różyk (ekspert z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych)

Data emisji: 02.02.2023

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślad cyfrowy. Czy maile zaśmiecają świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:45
Internet daje nam wiele możliwości, ale nie jest to pozbawione ceny, szczególnie dla środowiska. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, węglowy ślad cyfrowy i zanieczyszczenie cyfrowe środowiska są bardzo poważnym problemem. 
rozwiń zwiń