Energia odnawialna - młodzi widzą w niej potencjał

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 17:53
Według badań CBOS z 2022 roku wśród Polaków poparcie dla odnawialnych źródeł energii wzrosło aż do 75 proc. Niemała tu zasługa młodych, którzy doceniają potencjał odnawialnej energii, a swoją wiedzę o niej przekazują dalej. 
Młodzi coraz więcej wiedzą o odnawialnych źródłach energii i chętnie przekazują tę wiedzę młodszym
Młodzi coraz więcej wiedzą o odnawialnych źródłach energii i chętnie przekazują tę wiedzę młodszymFoto: Shutterstock/Alberto Masnovo

Organizatorzy największej w Polsce olimpiady inicjatyw społecznych "Zwolnieni z teorii" zauważają rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Wśród młodych ten temat robi się coraz bardziej popularny, o czym świadczą projekty "oEnergii" czy "Napędzani zieloną energią" zgłoszone w tym roku do konkursu. 

- Nasz projekt "oEnergii" skupia się głównie na edukacji w dziedzinie energetyki, energooszczędności i zmianach klimatu. Te tematy są bardzo ze sobą powiązane - mówi Jakub Maciejewski, lider projektu. - Wiedzę na ten temat szerzymy w różnoraki sposób. Zaczęliśmy od kampanii promocyjnej i edukacyjnej w naszych mediach społecznościowych. Teraz wychodzimy z działaniami w nasze miasto - dodaje. 

Grupa tworząca projekt stara się trafiać do młodszych osób i wśród nich promować postawy energooszczędne. - Wydaje nam się, że te kwestie warto znać już od najmłodszych lat, bo to w przyszłości na pewno zaprocentuje - mówi gość Czwórki. - Wykorzystaliśmy czas ferii w Wielkopolsce i pokazaliśmy naszą prezentację dzieciom 10-, 11-letnim, które ten czas spędzały w Młodzieżowym Domu Kultury. Pokazaliśmy, jakie działania mogą podejmować na co dzień, by energię oszczędzać. Okazuje się, że te działania są im bliskie i wiele tych zasad znają - dodaje. 


Posłuchaj
12:25 czwórka czat czwórki 15.02.2023.mp3 Jak młodzi szerzą wiedzę o źródłach energii odnawialnej (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Projekt "Napędzani zieloną energią", którego liderem jest Kornel Janiel, również polega na edukacji i skierowany jest głównie do młodzieży. - Ten wybór jest podyktowany tym, że uwzględniliśmy kilka czynników, które pokazały nam, jakie struktury będą w przyszłości budować społeczeństwo. To młode pokolenia za kilkadziesiąt lat będą podejmowały decyzje, które będą budować nasze państwo - uzasadnia wybór docelowej grupy projektu Kornel Janiel. - W naszym projekcie poruszamy tematy elektromobilności, komunikacji, oszczędzania energii elektrycznej i korzyści z tego płynących. Mówimy o odnawialnych źródłach energii, panelach fotowoltaicznych, elektrowniach wiatrakowych. Chcemy też pokazywać, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych - dodaje. 

I "oEnergii" z Wielkopolski i "Napędzani zieloną energią" z Podlasia zyskują zainteresowane grona słuchaczy wśród młodych osób. Kornel Janiel podkreśla, że jego projekt uzupełnia działania samorządowe, które na Podlasiu kierowane są do wszystkich grup wiekowych. - My to wzmacniamy. Propagujemy też zalety elektrowni jądrowej - mówi. 

Oba projekty mają szansę na nagrody olimpiady "Zwolnieni z teorii". Najcenniejsze z nich to Złote Wilki, dla najlepszych projektów społecznych w Polsce. Liderzy projektów zdradzają jednak, że oprócz nagrody liczy się też samo uczestnictwo w olimpiadzie, dzięki któremu zdobywają doświadczenie, pracują nad korzyściami dla całego społeczeństwa, a także uczą się przedsiębiorczości. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jakub Maciejewski (lider projektu "oEnergii"), Kornel Janiel (lider projektu "Napędzani zieloną energią")

Data emisji: 15.02.2023

Godzina emisji: 15.17

pj

Czytaj także

Zrób dla planety coś małego i stań się inspiracją dla innych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:21
Jednostkowe działania proekologiczne mogą inspirować i przyczyniać się do zmian nawyków większej grupy osób. Namawia do nich akcja Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie - nakręć filmik i prześlij go dalej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa Czystego Transportu. Kraków wprowadzi ją jako pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 16:50
W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie i okolicach radni miasta uchwalili, że od 2024 roku w Krakowie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. 
rozwiń zwiń