Strefa Czystego Transportu ponownie w Krakowie. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:40
Do Krakowa wraca strefa czystego transportu. Władze tego miasta podejmują działania, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Po "kopciuchach" przyszedł czas na ograniczenie ruchu aut, które mogłyby zagrażać środowisku.
Kraków - Rynek Główny z Sukiennicami
Kraków - Rynek Główny z SukiennicamiFoto: shutterstock/Boris Stroujko

To już drugie podejście włodarzy Krakowa do utworzenia tzw. Strefy Czystego Transportu. W 2019 roku miasto przeprowadziło pomiary rzeczywistej emisji zanieczyszczeń z pojazdów poruszających się po ulicach. Pokazały one, że 12 procent aut emituje aż połowę wszystkich zanieczyszczeń samochodowych. Są to kilkunastoletnie, a nawet starsze diesle, stąd też miasto wprowadziło na próbę Strefy Czystego Transportu. Teraz pomysł wraca jednak w nieco innej formie.


Nowa "stara" strefa

- Tym, co testowano w Krakowie, była strefa, która nazywała się wprawdzie tak samo, ale była czymś zupełnie innym. W międzyczasie weszły dużo mniej restrykcyjne, nowe przepisy wzorowane na rozwiązaniach z niemieckich miast - mówi Tomasz Borejza ze smogLub.pl. - Moim zdaniem to dużo bardziej sensowne, niż wcześniej. Rozwiązanie przewiduje limity i ograniczenia we wjeździe do centrum miasta starych diesli, które emitują do środowiska więcej substancji szkodliwych, niż samochody benzynowe - dodaje.

Pod koniec 2022 roku, w związku z Wojewódzkim Programem Ochrony Powietrza dla Małopolski, zostanie utworzona Strefa Czystego Transportu. Kraków podkreśla, że program ochrony powietrza wskazuje minimalny obszar, na jakim należy wprowadzić strefę w mieście jeszcze w tym roku. Jest to rejon ograniczony tak zwaną drugą obwodnicą.

Wiele niewiadomych

- Na razie jest wiele niewiadomych. Założenie jest takie, że samochody będą mogły wjeżdżać w strefę, jednak ograniczony będzie ruch tych starszych aut. Jeszcze nie ma wytycznych, jakich aut - tłumaczy Tomasz Borejza. - Pierwsze pomysły krakowskiego magistratu nie spotkały się z ciepłym przyjęciem mieszkańców, więc powrócono do prac. Pozostaje także kwestia obowiązujących zasad i opłat przy wjeździe do strefy. One także jeszcze nie zostały ustalone.

Źr. Youtube/W 2022 r. w Krakowie powstanie Strefa Czystego Transportu


Konsultacje społeczne

Władze miasta zapewniają, że nie chcą nikogo wykluczać komunikacyjnie, dlatego szukają rozwiązań rekompensujących wprowadzane zmiany. Dodają, że o tym, które pojazdy ostatecznie zostaną objęte zakazem wjazdu, zdecydują mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Konsultacje i akcja informacyjno-edukacyjna mają za zadanie wesprzeć cały proces wdrażania nowej strefy.


Posłuchaj
04:27 Czwórka/ Ratujemy Świat - Kraków - strefa czystego transportu 28.01.2022.mp3 W audycji mówimy o Strefie Czystego Transportu w Krakowie (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 15.43

aw

Czytaj także

Nowe regulacje w świecie motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 20:15
Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą europejskie przepisy obligujące producentów nowych pojazdów osobowych do redukcji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin. Sprawdzamy, co to dla nas oznacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smogowy lockdown w Chinach - czy czeka nas to samo?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:15
Z powodu smogu, w Pekinie zamknięto autostrady i place zabaw. Smog sparaliżował stolicę Chin, po tym, jak na początku listopada Państwo Środka, zwiększyło dzienną produkcję węgla o ponad milion ton.
rozwiń zwiń