Mniej kumpli, gorszy nastrój. Jakie są skutki cyberzaburzeń?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 18:00
- Nie chodzi o to, żeby wpaść do domu i zabrać dziecku telefon. To nie jest metoda na radzenie sobie z cyberzaburzeniami. Dużo lepiej zadziała rozmowa o tym, co dzieje się z ludźmi zniewolonymi przez smartfon - mówi Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.
W audycji rozmawiamy nt. raportu Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej.
W audycji rozmawiamy nt. raportu "Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej".Foto: shutterstock/Rawpixel.com
  • Młodzi ludzie mają coraz mniej kolegów i koleżanek, a ich wskaźnik samopoczucia jest coraz niższy. Ma to związek z nadużywaniem internetu.
  • Dane CBOS-u z 2021 roku potwierdza raport przygotowany przez Instytut Pokolenia i Fundacji Projekt Pl.
  • Wynika z niego, że regularne przekraczanie przez młodych ludzi granic bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych skutkuje słabymi więziami społecznymi oraz problemami ze zdrowiem.

Smartfon rozbija więzi i wpędza w samotność

- Nasz raport, który powstał przy współpracy z najlepszymi światowymi specjalistami w dziedzinie technologii i konsekwencji ich użytkowania, wyraźnie pokazał, że smartfon wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. I łatwej byłoby wymienić, czego nie dotyczy, niż to, za co jest odpowiedzialny - podkreśla Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia. - Rozbija więzi społeczne i wpędza w samotność.

Cisza w szkole, uczeń w smartfonie

Paradoks tej sytuacji polega na tym, że smartfon został stworzony do komunikowania się z innymi ludźmi. - I część osób tak z niego korzysta, ale wystarczy spojrzeć na uczniów w szkole, w trakcie przerwy. Na korytarzach nie ma już hałasu, młodzi ludzie nie przekrzykują się, bo siedzą w swoich smartfonach i niewykluczone, że komunikują się z osobą, która stoi 10 metrów od nich. Ale to już jest zupełne inny rodzaj komunikacji niż twarzą w twarz - mówi gość Czwórki.

Dlaczego nie umiemy rozmawiać z ludźmi?

Nawiązywanie kontaktów w realnym świecie wymaga większego trudu i wiąże się z ryzykiem. - Komunikacja twarzą w twarz wiąże się z koniecznością oglądania drugiej osoby. Widzimy jej mimikę i reakcję. Jeśli powiemy coś, co sprawi jej przykrość albo się nie spodoba, od razu do zauważymy. W ten sposób uczymy się emocji, empatii, rozumienia drugiego człowieka. W sieci tak to nie działa, nawet jeśli używamy emotikonek i awatarów. Dlatego też internet stał się tak bardzo podatny na mowę nienawiści - podkreśla rozmówca Piotra Firana.  

Sprawdź też:

Profil na Instagramie jak reklama handlowa

Smartfony zmieniły także sposób autoprezentacji. Naszą wizytówką staje się profil w mediach społecznościowych. Starannie dbamy o treści publikowane w socialach, bo to jest marketing, który ma być skuteczny. - Młodzi ludzie nie po to prowadzą swoje konta, żeby pokazywać siebie w sytuacjach, w których nie chcieliby być oglądani. To powoduje, że odbiorcy takich relacji zaczynają czuć się gorzej. Wpadają we frustrację i w spiralę ciągłych porównań - dodaje Michał Kot.

Posłuchaj
18:24 CZWÓRKA Czat Czwórki - smarfon 21.06.2023.mp3 Jak rozpoznać u siebie cyberzaburzenia? (Czat Czwórki/Czwórka)

Wolna sobota od smartfona

- Jeżeli telefon służy nam do załatwiana spraw, to jest to właściwa postawa. Jeśli jednak zaczynamy traktować to urządzenie jako uniwersalny zabijacz czasu, to powinna zapalić się nam ostrzegawcza lampka. Maksymalny czas, jaki dziennie może spędzać dziecko w wieku 7-12 lat ze smartfonem, to jest 1,5 godziny. Ale dwa dni w tygodniu powinny być bez technologii cyfrowych - podsumowuje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Kot (dyrektor Instytutu Pokolenia)

Data emisji: 21.06.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

"Jedyną stałą jest zmiana". Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 20:20
- Gdyby wartości wyznawane przez pokolenie Z stały się wartościami nas wszystkich, to świat byłby zdecydowanie lepszy - mówi Dorota Marszałek z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Zdrowia Psychicznego. "Nie czekaj, aż nie będziesz mógł żyć"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 17:25
Kiedy boli nas gardło albo mamy podwyższoną gorączkę, wiemy, że coś dzieje się z naszym ciałem. Ale kiedy cierpi nasza dusza, często ignorujemy sygnały. - Wiele osób czeka do ostatniego momentu i dopiero w poważnym kryzysie zwraca się o pomoc - mówi psycholog Olena Polevska-Kłodnicka. 
rozwiń zwiń