Nasza Klasa - hit, który pozostał miłym wspomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 18:30
Grono.net i Nasza-klasa to pierwsze portale społecznościowe w Polsce, które nas przyciągały i integrowały. Pod koniec lipca NK odłączy swoje serwery – czy to Facebook ją "wykończył"?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chinnapong


komputer haker stock 1200.jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Nasza Klasa był fenomenem polskich mediów społecznościowych, portalem, który podbijał nasze serca. - Oczywiście, że byłam na Naszej Klasie - wspomina Agnieszka Borysiuk z gryonline.pl. - Nie był to pierwszy portal społecznościowy, do którego weszłam, ale pierwszy, który pokazał mi możliwości tego typu stron - wspomina. - Tam szybko można było poznać ludzi, np. tych, z którymi będzie się w jednej klasie w nowej szkole. Tym portal podbił serca użytkowników - dodaje.  


Posłuchaj
08:40 czwórka top 07.06.2021.mp3 Fenomen portalu Nasza Klasa - zostaną wspomnienia (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

Nasza Klasa powstała 14 lat temu. Niektórzy młodzi internauci w ogóle o niej nie słyszeli. - Myślę, że w tym momencie są już użytkownicy internetu, którzy Naszej Klasy nie pamiętają - ocenia Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - 2007 rok to był jej debiut. Boom na ten portal. To był dla nas przełom, jeśli chodzi o programy społecznościowe. Grono jeszcze wtedy było elitarne. Nasza Klasa to był pierwszy bardzo udany strzał w kierunku gromadzenia się, społeczności. Dziś nic po tym nie zostało. Przyszedł Facebook i pokazał, jak poprawnie robić portal społecznościowy. Zobaczyliśmy ile funkcji w NK brakowało - dodaje. 


monitoring kamera 1200 shutt.jpg
Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy

Dostrzegliśmy mankamenty Naszej Klasy, przenieśliśmy się na inne portale, ale nikt nie odbierze nam wspomnień, poszukiwań, poznawania serwisu. Nasza Klasa miała jedną funkcję, która pozwalała odszukać ludzi z naszej klasy, szkoły. - Facebook pod koniec pogrążył Naszą Klasę. Polski serwis próbował gonić amerykańskiego giganta, ale popełniał liczne błędy - ocenia ekspert. - Na przełomie 2010/2011 roku mnóstwo ludzi przeszło na Facebooka - dodaje. 


Czytaj także:


Krzysztof Rojek wspomina "eurogąbki", walutę Naszej Klasy, i "śledzika", implementację newsfeedu z Facebooka zrobioną dość topornie. - Tam brakowało podstawowych funkcjonalności, intuicyjności - ocenia. - Dziś jednak, patrząc, jak Facebook wykorzystuje nasze dane, to jednak "eurogąbki" były uczciwsze - dodaje. 

27 lipca 2021 serwery Naszej Klasy zostaną wyłączone, a portal zniknie na zawsze. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 17.21

pj

Czytaj także

Jak rozwiązać problem korków ulicznych w centrach dużych miast?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 16:00
Według nowych przepisów od tego roku miejsca parkingowe mają być o 20 centymetrów szersze niż dotychczas. To dobra wiadomość dla właścicieli większych aut i rodziców małych dzieci, którzy często mają trudność ze swobodą ruchów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń