"Facebook mamy problem" - co było przyczyną awarii platformy?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 21:50
W poniedziałek przed godziną 18 internet na całym świecie stanął w miejscu. Przestał działać Facebook, Instagram i WhatsApp. Globalną awarię swoich systemów Facebook usuwał przez 6 godzin. Sprawdzamy, co mogło być jej przyczyną. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/AlexandraPopova

- Przepraszamy wszystkie osoby dotknięte awarią naszych platform. Zdajemy sobie sprawę, że miliardy ludzi firm na całym świecie polegają na naszych produktach, by móc się ze sobą kontaktować - poinformował Facebook w komunikacie prasowym. W poniedziałek wieczorem wielu internautów wstrzymała oddech, bo serwisy społecznościowe nagle przestały działać. 


Posłuchaj
04:09 Czwórka/TOP - awaria FB - 05.10. 2021.mp3 Marcin Kubicki z Magazynu T3 opowiada o awarii Facebooka (TOP/Czwórka)

 

- Odczułem to na własnej skórze, kiedy w pewnym momencie moje wiadomości na WhatsAppie przestały docierać do adresatów, okazało się także, że to samo dzieje się na Messengerze. Co więcej, potwierdziło się najgorsze: że Facebook i Instagram nie działają - mówi Marcin Kubicki z Magazynu T3. - Jednym słowem mówiąc, jedna wielka apokalipsa. Cały ruch przekierował się na Twittera, na którym można było przeczytać informacje typu: "Houston mamy problem i robimy co w naszej mocy". Na tamtą chwilę było wiadomo tylko to - relacjonuje.

Pierwsze informacje, które się pojawiły, dotyczyły prawdopodobnych problemów z DNS-ami, potem pojawiła się informacja, że awaria mogła mieć związek z pewną aktualizacją. - O tym poinformowała osoba zajmująca się cyberbezpieczeństwem w Facebooku. Pewna aktualizacja doprowadziła do tego, że nagle osoby, które z zewnątrz próbowały dostać się do systemu Facebooka, nie miały do niego absolutnie dostępu. Natomiast te, które pracowały na miejscu, w siedzibie firmy, nie miały w ogóle dostępu do sieci - tłumaczy dziennikarz. - Więc aktualizacja, która miała dać coś dobrego, spowodowała, że niestety, ale nikt nie mógł naprawić błędu. Jego naprawienie mogłoby trwać tylko chwilę, jednak w związku z tymi wszystkimi komplikacjami trwało aż 6 godzin.


whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

Czytaj także: 


Według Facebooka winna okazała się aktualizacja protokołu BGP, czyli systemu sterującego ruchem w internecie. Z powodu awarii ponad trzy miliardy osób na całym świecie miały odcięty dostęp do usług giganta technologicznego. Jak jednak zapewnia Facebook, wszystkie nasze dane są bezpieczne. Obok użytkowników platform ucierpieli również akcjonariusze, którzy w trakcie trwania awarii stracili 7 mld USD.


Twitter Facebook


Facebooka, Instagrama i WhatsAppa nie było przez sześć godzin. W Polsce był to wieczór, ale w USA praktycznie cały dzień roboczy, przez co niektórzy nie mogli pracować. - Nagle Twitter zanotował bardzo duży wzrost, jeżeli chodzi o odwiedziny, a wszyscy tam pytali o platformę Facebooka. Jest jedna interesująca bardzo rzecz, która się wydarzyła, o czym być może nie wszyscy wiedzieli - mówi specjalista. - Mianowicie szeroka rzesza użytkowników dowiedziała się, że Facebook tak naprawdę jest właścicielem tych wszystkich mediów, czyli komunikatorów Messenger i WhatsApp oraz platform Facebook i Instagram. Jest też właścicielem wielu innych mniej u nas znanych tworów, takich jak Oculus, czyli jakby okularów rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości. Wszystko to, co należało do Facebooka, nagle przestało działać. Jest to też materiał do przemyśleń dla tych wszystkich, którzy uważali, że te przejęcia przez giganta są dobre - wskazuje.


Posłuchaj
04:08 Czwórka/TOP - komentarze po awarii FB 05.10.2021.mp3 Reakcje internautów na awarię Facebooka (TOP/Czwórka)

 

Na awarię szybko zareagowała internetowa społeczność, która szeroko komentowała potknięcie amerykańskiego giganta.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Mateusz Kulik 

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 17.16, 18.19 

aw

Czytaj także

Media społecznościowe - ukryty słup reklamowy?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:30
Co czwarty publikowany post na Instagramie ma charakter reklamowy - twierdzą eksperci. Użytkownicy często mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, bo influencerzy, polecając produkty, nie mówią wprost, że jest to opłacona reklama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Mark Zuckerberg przeprasza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:12
Prezes Facebooka Mark Zuckerberg przeprosił użytkowników za wczorajszą awarię. Przez sześć godzin nie działały na całym świecie Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp. Była to najdłuższa w historii przerwa w działaniu należących do firmy serwisów.
rozwiń zwiń