Co autor miał na myśli? Podpowie ChatGPT

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:30
Napisał 97 książek w niecały rok, ale nie spędzał całych dni przy biurku. Tim Boucher skorzystał z pomocy sztucznej inteligencji, która - jak zapewnia autor powieści science fiction - okazała się niezwykłym katalizatorem jego kreatywnej pracy.
Artystyczny chaos, z którym mamy do czynienia w przypadku tradycyjnie napisanych książek, na tym etapie rozwoju AI nie jest do podrobienia. (zdj ilustracyjne)
"Artystyczny chaos", z którym mamy do czynienia w przypadku tradycyjnie napisanych książek, na tym etapie rozwoju AI nie jest do podrobienia. (zdj ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Song_about_summer

Literackie próby "wypełnienia czasu"

Żeby ożywić literackie wizje Boucher korzystał z nowatorskiego generatora obrazów AI Midjourney, a w poszukiwaniu inspiracji pomagał mu popularny ChatGPT. - To są książki, które nie zdobędą ważnych nagród literackich nagród. Powstają po to, żeby sprzedać się  w dużym nakładzie przy stosunkowo niskiej cenie, co już może sugerować ich zawartość merytoryczną. Są "wypełniaczami czasu" i rozrywką, która ma swoich zwolenników – przekonuje  Krzysztof Kuźmicz z Akademii Leona Koźmińskiego.

Cyfrowa burza mózgów

To, w jakim stopniu książka zostanie napisana przez sztuczną inteligencję, zależy od autora. – AI może okazać się pomocna na etapie poszukiwania źródeł danych. Może być wykorzystana na etapie tworzenia pierwszych scenariuszy - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. - Sztuczną inteligencję możemy też potraktować jako asystenta, z którym przedyskutujemy kwestie, o których chcemy napisać w książce i jako uczestnika cyfrowej burzy mózgów.

Treść zależy od promptu

- Możemy też wyobrazić sobie sytuację, w której zlecamy AI napisanie bardzo szczegółowych i obszernych fragmentów tekstów, a potem kompilujemy je i składamy w gotową książkę - mówi ekspert. - Istota uczenia maszynowego polega na tym, że algorytmy, wykonując pewne operacje, uwzględniają te wcześniej wykonane. W przypadku generatorów tekstu, liczą się zapytania, które wyślemy "do silnika". To od promptu zależy ostateczna jego treść.  

Sprawdź też:

AI nie potrafi puścić wodzy fantazji

Chociaż wynik Tima Bouchera robi wrażenie, to nie on pierwszy sięgnął po nowe technologie. Okazuje się, że książki tworzone przy pomocy AI od kilku miesięcy wręcz zalewają rynek. Co ciekawe, najczęściej są to pozycje dotyczące samej sztucznej inteligencji oraz książki dla dzieci. - Jeśli autor ma już na koncie publikacje, to prawdopodobnie ma też już swój styl pisania. Oczywiście odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja może się tego nauczyć, ale to, co cechuje obecne teksty tworzone przez AI, to to, że wpisują się one w pewne kanony i schematy, i pojawia się w nich pewna przewidywalność. "Artystyczny chaos", z którym mamy do czynienia w przypadku tradycyjnie napisanych książek, na tym etapie jest nie do podrobienia.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Kapsuła jak "list w butelce". Co badacze zakopali na Spitsbergenie?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:40
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Polsce impreza promująca naukę. W tym roku odbędzie się w sobotę 21 maja w Warszawie, a jej uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., czy kropla wody może lewitować, jak to się dzieje, że glony świecą, i co zawiera kapsuła czasu na Spitsbergenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój technologii i jej wpływ na środki masowego przekazu  

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 14:30
Rozwój nowych technologii postępuje w galopującym tempie i ma bezpośredni wpływ na obraz współczesnych mediów. Od dłuższego czasu obserwujemy jak na naszych oczach zmienia się świat przekazu. 
rozwiń zwiń