eTutor. Darmowe lekcje polskiego dla Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 18:50
Odnalezienie się w nowym miejscu nigdy nie jest łatwym zadaniem, a dla wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski, barierą jest język. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych wschodnich przyjaciół, stworzono darmową aplikację do nauki języka polskiego eTutor.
Powstała bezpłatna aplikacja, która pomoże Ukraińcom nauczyć się języka polskiego. Jak działa?
Powstała bezpłatna aplikacja, która pomoże Ukraińcom nauczyć się języka polskiego. Jak działa? Foto: Pixabay.com/Public Domain

- Spływają do nas z wielu różnych kierunków sygnały, że jest bardzo duża potrzeba, żeby jak najszybciej umożliwić przybywającym z Ukrainy "dogadanie się" po polsku w najbardziej podstawowych kwestiach - mówi Karol Kułaga z LangMedia. - Zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc, i doszliśmy do wniosku, że zrobimy to, co potrafimy najlepiej - stworzymy specjalną aplikację. 

eTutor to darmowy kurs polskiego po ukraińsku, w którym od zera uczymy się języka. Apka skupia się na komunikacji w sytuacjach codziennych oraz tych, które najczęściej mogą spotkać Ukraińców po przyjeździe do Polski. - W tej chwili na platformie dostępnych jest trzydzieści lekcji, z których można korzystać samodzielnie - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Lekcje są przygotowane przez polonistów.

Użytkownik, który rejestruje się w aplikacji, od razu trafia na pierwszy temat, czyli "odnalezienie się w nowym miejscu" i na lekcje, podczas których uczy się podstawowych zwrotów: "chciałbym napić się kawy", "gdzie jest bankomat?". - W ten sposób osoby nieznające polskiego osłuchują się z naszym językiem i poznają alfabet. Wykonują do tego ćwiczenia, a potem w systemie inteligentnych powtórek, są przepytywane z przerobionego materiału - wyjaśnia Karol Kułaga. - Lekcje do samodzielnej nauki przygotowywane są na bazie materiałów pisemnych i czytanych przy współpracy z Ukraińcami, którzy doradzają nam w tych kwestiach. Na ten moment z aplikacji korzysta 7 tysięcy użytkowników.

Posłuchaj
04:19 CZWÓRKA TOP - aplikacja 28.04.2022.mp3 Jak działa aplikacja eTutor? (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Wirtualna rzeczywistość. Staje się codziennością?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:00
- Zauważyliśmy, że w sieci temat wirtualnej rzeczywistości ostatnio pojawia się nie tylko w kontekstach nerdowskich - tłumaczy w Czwórce Magdalena Pawłowska z Instytutu Monitorowania Mediów, który opracował raport "Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla nerdów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gamerzy pomagają. Kupując polską grę wspierają Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 11:16
Nasze serca otworzyły się na tragedię Ukrainy. Polacy ruszyli z pomocą naszym wschodnim sąsiadom. Jak się okazuje, pomagać można też grając w grę komputerową. Polskie studio zdecydowało, aby dochód z aktualnej sprzedaży "This War of Mine" przeznaczyć na Ukraiński Czerwony Krzyż. 
rozwiń zwiń