Starożytny Egipt. Kim byli faraonowie?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 14:48
W jaki sposób władcy z kolejnych dynastii dochodzili do władzy w starożytnym Egipcie i dlaczego oddawano im cześć równą bogom?
Audio
  • Faraonowie jako pośrednicy między strefą ziemską a boską - rozmowa z prof. Andrzejem Niwińskim (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Kekyalyaynen

Anna Jagiellonka 663.jpg
Anna Jagiellonka. Królowa bez pola do popisu

Pierwszymi władcami starożytnego Egiptu byli ludzie formalnie czczeni jako bogowie. - W okresie wczesnodynastycznym o tym, kim są faraonowie wiedziała tylko grupka najbliższych im osób. Byli oni niewidywani na dworach, ani poza nimi, dlatego wystarczyła odrobina propagandy, by przekonać podwładnych do ich boskości. Jeśli więc ludzie sprzeciwiali się faraonowi, musieli mieć odwagę, by przeciwstawić się bogom - mówił ekspert Czwórki. Jak podkreślał, w Egipcie najwyższym bóstwem było Słońce. - Dlatego ukuło się teorię, że król jest synem Słońca. Gdy umierał postanawiano więc sprowadzić je na Ziemię, stąd kształt piramid, których ściany z polerowanego wapienia doskonale odbijały promienie - mówił ekspert. Jak podkreślał faraonowie mieli mnóstwo zupełnie ludzkich obowiązków, jak spotkania z przedstawicielami obcych mocarstw, czy - jako arcykapłani - uczestnictwo w uroczystościach religijnych. Późniejszych, historycznych królów Egipcjanie mieli aż 170, i były wśród nich kobiety.


bogini kobieta 1200.jpg
"Herosi mitów germańskich przegrywali z boginiami"

Czy faraonowie mieli żony? Jak żyły egipskie kapłanki i dlaczego obowiązywał je celibat? O tym także mówił gość Czwórki. W programie rozmawialiśmy także o szczególnym władcy Egiptu, czyli Ramzesie II - czego dokonał? I jak - od strony technicznej - wyglądały egipskie pochówki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i  Jakub Jamrozek

Gość: prof. Andrzej Niwiński (Instytut Archeologii UW)

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 14.08

kd


Czytaj także

Egipt. Odkrywamy tajemnice faraonów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 12:00
W porankowym cyklu podróżniczym tym razem wybierzemy się do miejsca, w którym powstała jedna z najstarszych cywilizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna broń Tutenchamona

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 13:42
Odkryty w 1925 roku sztylet Tutenchamona przebadany przez archeologów okazał się obiektem pozaziemskim, wręcz niebiańskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko władcy. Kogo i co mumifikowano w Egipcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 17:17
5000 lat temu nad Nilem powstały pierwsze mumie. Dzisiaj są one znakomitym źródłem wiedzy o kulturze i wierzeniach starożytnej cywilizacji egipskiej. Mumifikowano nie tylko ludzi, a także zwierzęta - od bydła po ryjówkę.
rozwiń zwiń