X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

II wojna światowa. Jak walczyli harcerze?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 15:30
Gośćmi Czwórki byli członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy na co dzień starają się pielęgnować przedwojenne tradycje. - Rola harcerzy podczas Powstania Warszawskiego była ogromna, a ich pomoc - bezcenna - podkreślali Barbara Sobieska, Marcelina Koprowska i Kamil Wojciechowski.
Audio
  • Jak pielęgnować pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach? Gdzie wokół siebie szukać śladów historii? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Polscy harcerze na Rajdzie Arsenał - wydarzeniu upamiętniającym Akcję pod Arsenałem z 26 marca 1943, czyli jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów
Polscy harcerze na "Rajdzie Arsenał" - wydarzeniu upamiętniającym Akcję pod Arsenałem z 26 marca 1943, czyli jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych SzeregówFoto: Shutterstock.com/Michael Wende

Jan_Henryk_Dabrowski_663x364.jpg
Burzliwa historia Mazurka Dąbrowskiego

Opowiadali o roli harcerzy w czasie II wojny światowej, w tym podczas Powstania Warszawskiego. - Harcerze do ok. 14. roku życia zajmowali się najdrobniejszymi rzeczami. Nie były one niebezpieczne, ale pomagały organizacji konspiracyjnej. Potem uczestniczyli w tzw. bojowych szkołach, wykonując m.in. prace propagandowe, czyli napisy na murach - opowiadali goście Czwórki. - Dorośli zaś byli w grupach szturmowych, odpowiadali za poważne i niebezpieczne akcje.

Harcerze dzielili się swoimi doświadczeniami z rozmów z żyjącymi jeszcze Powstańcami, z którymi spotykają się rokrocznie podczas uroczystości upamiętniających sierpień 1944 roku. W programie wysłuchaliśmy także wspomnień Urszuli Katarzyńskiej ze Zgrupowania Radosław, jednej z uczestniczek Powstania. Sprawdzaliśmy także, co będzie się działo w stolicy podczas 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do Czwórki na specjalne audycje z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Sobieska, Marcelina Koprowska i Kamil Wojciechowski (harcerze ZHR)

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 14.06

kd/zi

Komentarze1
aby dodać komentarz
karol22112017-07-28 19:47 Zgłoś
Nie żebym miał coś przeciwko, ale zamiast zaprosić harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, o których de facto będziecie prowadzić tę audycje. To zapraszacie harcerzy ze Związku który ma 20 parę lat. To właśnie członkowie ZHP walczyli o niepodległość Polski, prawie we wszystkich Powstaniach narodowych Śląskim, Wielkopolskim. W wojnie Polsko-Bolszewickiej 1920. W Kampanii Wrześniowej. Szare Szeregi to konspiracyjny kryptonim ZHP. Ludzie, jeszcze piszecie o tym, że to ZHR kultywuje tamte tradycję. Nie chodzi mi o to, że sam jestem członkiem ZHP od 7 lat i go bronie bo nie przepadam za tamtą organizacją. Lecz o prawdę historyczną i uszanowanie naszej organizacyjnej przeszłości i druhów naszego Związku którzy polegli. Z harcerskim Pozdrowieniem Czuwaj!

Czytaj także

"Polska Luxtorpeda". Gra, która uczy o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:44
- To bardzo szybka i emocjonująca gra imprezowa, tak jak lokomotywa na okładce, czyli przedwojenna Luxtorpeda - mówił w Czwórce Patryk Blok, redaktor gry z wydawnictwa Egmont.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szemrana Warszawa. "Każdy złodziej miał swojego mistrza"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 17:00
- W XIX wieku przejście nocą spod Zamku Królewskiego na Tamkę to był nie lada wyczyn. Każdy spacerowicz był wyposażony w pałasz, żeby mieć czym przeciąć pętlę zarzuconą na szyję - opowiada przewodnik Łukasz Kulej.
rozwiń zwiń