Fakty i propaganda. Jak Rosja manipuluje historią?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 13:14
Wydarzenie, które w powszechnej świadomości nazywane jest II wojną światową Rosjanie określają mianem wielkiej wojny ojczyźnianej albo wojny narodowej. Jak Rosja manipuluje faktami dla własnego propagandowego przekazu?
II Wojna Swiatowa
II Wojna Światowa Foto: Shutterstock

II wojna światowa dla świata rozpoczęła się 1 września 1939, a Rosjanie osadzają jej początek w czerwcu 1941 roku. Skąd te rozbieżności? Jak można używać historii i jej faktów dla budowania mitologii narodowej i propagandowego przekazu? O tym porozmawiamy na ten temat z dr. Piotrem Głuszkowskim. Sprawdzimy też czy te same mechanizmy rządzą przekazem rosyjskim dotyczącym ataku na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku. 

W cyklu "Galeria Tyranów" pojawi się natomiast cesarz Hajle Selasje, ostatni cesarz Etiopii, który sprawował władzę przy pomocy terroru i morzenia głodem.   

Opowiemy także o akcję Polskiego Radia "Gdzie jest czarny neseser?" – narodowego poszukiwania zaginionych nadal płyt z września ’39 roku, która została zainicjowana 6 maja. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych - została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu. Premierze "Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" patronuje Rada Mediów Narodowych, a wszelkie informacje na temat akcji można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.

***

Na audycję z cyklu "Zaklinacze czasu" w sobotę (07.05) o godzinie 14.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

Czytaj także

Lwów - miasto odznaczone Virtuti Militari. Mija 100 lat od rozpoczęcia obrony Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:33
- W walkach o miasto w dużej części brała udział młodzież, stąd wzięło się słynne określenie "Orlęta Lwowskie". Za to bohaterstwo Józef Piłsudski odznaczył Lwów - jako jedyne miasto polskie - Krzyżem Virtuti Militari - mówi prof. Mirosław Szumiło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń