Tajemnice pisma. Gdzie powstały pierwsze litery?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 14:28
Potrzeba zapisywania i przekazywania zanotowanych informacji towarzyszyła ludzkości od bardzo dawnych wieków. W "Zaklinaczach czasu" opowiemy jak rodziło się pismo. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Pierwsza była mowa, z czasem pojawiła się potrzeba zapisania swoich myśli i niezbędnych danych. W Ameryce używano pisma węzełkowego, w Azji i Afryce królowały zapisy obrazkowe, Europa miała także swoje znaki. 

Przyjmuje się, że pierwsze pismo wywodzi się z Mezopotamii, starożytnej krainy leżącej między rzekami Tygrys i Eufrat. Pierwsze zapisy sumeryjskie powstały około 6000 lat temu, a używano ich do podliczania corocznych plonów, stanu bydła, pojemników ze zbożem. Początkowo było to pismo obrazkowe - głowy zwierząt, ludzi, przeróżne symbole. Z czasem zapis został uproszczony i tak powstało pismo klinowe. 

Pismem posługiwano się również w starożytnym Egipcie. Nie była to sztuka dostępna każdemu. Skomplikowanych rysunków - hieroglifów było ponad 700, ich nauka trwała kilka lat. Zapisy umieszczano na ścianach świątyń i grobowców. Współcześni egipskie hieroglify odczytali dopiero w XIX wieku, co było kluczem do wielu tajemnic tej starożytnej cywilizacji. 

Dziś podobnymi do pisma obrazkowego i klinowego są alfabety chiński i japoński. Aby dobrze pisać w języku chińskim należy poznać około 2000 znaków, wszystkich jest około 40000. 

Alfabet, którym my się posługujemy to wynalazek Fenicjan, który został przejęty przez Greków, a następnie Rzymian. Jak rodziło się pismo? Co było dla niego nośnikiem? Czy pierwsze zapisy udało się odczytać? W cyklu "Archeo-Wakacje" zapytamy o to Grzegorza Barasińskiego, kaligrafa i iluminatora. 

Sprawdź także:

W audycji sprawdzimy też jakie skarby kryje dno Bałtyku.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (20.08) o godz. 14.05 - zaprasza Jakub Jamrozek.

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrota do przeszłości - tajemnice megalitów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:00
Na całym świecie możemy trafić na budowle megalityczne - monumentalne, wzniesione z ziemi i wielkich głazów. Niektóre są znane, o istnieniu innych wiedzą nieliczni.
rozwiń zwiń