Archeologia to dużo więcej niż "grzebanie w ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 17:20
Archeolog odkrywa skarby z pomocą pędzelka i szpachelki. Jeśli myślicie, że tak właśnie wygląda praca w tym fachu, to prof. Piotr Dyczek, nie ma dobrych wiadomości. - To, co najbardziej rozczarowuje niektórych moich studentów, to fakt, że wyjazd na wykopaliska przypomina obóz letni, z surowym reżimem i bez Indiany Jonesa.  
Jak dziś pracują archeolodzy?
Jak dziś pracują archeolodzy? Foto: Shutterstock/Microgen

Prof. Dyczek, kierownik Katedry Archeologii Klasycznej UW oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej, jest też autorem prawie 200 prac naukowych, członkiem m.in. Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i międzynarodowych Rad Naukowych Sztuki Rzymskiej i Ceramiki Artystycznej. Jego zainteresowania obejmują kulturę epoki brązu w Grecji i archeologię limesową oraz badania archeologiczne nad dziedzictwem Ilirów, starożytnego ludu indoeuropejskiego zamieszkującego Półwysep Bałkański, podbitego przez Rzymian w I w. p. n. e. - Lepiej nie wiedzieć jak wygląda dzień pracy archeologa, bo na niektórych może to być koszmar - śmieje się gość Czwórki. - Zaczyna się bardzo wcześnie rano i to nie dlatego, że jesteśmy rannymi ptaszkami, tylko dlatego, że kopiemy w takich miejscach i w takich porach roku, gdzie w ciągu dnia panują duże upały. Kiedy temperatura przekracza 35 st., powinniśmy przerywać pracę ze względów zdrowotnych. 

Praca na wykopach trwa do siedmiu godzin z przerwą na lekki lunch i na sjestę. - Po godz. 16.00 wychodzimy ze swoich kokonów i rozpoczynamy popołudniową dokumentację. Myjemy zabytki, inwentaryzujemy je, często coś rysujemy. I tak aż do zmierzchu - opowiada prof. Dyczek. - Często kopiemy kilofami, zdarzają się też sytuacje, gdzie górne warstwy trzeba zdejmować spychaczem. Wiem, że o archeologa postrzega się jako osobę, która pracuje pędzelkiem i szpachelką, ale my czasami nawet karczujemy drzewa.

Sprawdź także:

W swoich pracach naukowcy z Ośrodka Badań nad Antykiem sięgają, oprócz tradycyjnych metod archeologicznych, po nowoczesne interdyscyplinarne metody badań. Zależnie od potrzeb i możliwości prowadzone są badania geofizyczne, analizy zdjęć lotniczych i satelitarnych, badania antropologiczne, analizy fizykochemiczne malowideł ściennych, naczyń ceramicznych i metali. Prowadzone są także prace z zakresu konserwacji kamienia oraz odlewy niektórych zabytków. Wszystkie dane archeologiczne opracowywane są komputerowo zarówno w odniesieniu do zabytków ruchomych jak i architektury. Bo przyszłością archeologi jest właśnie postęp technologiczny. - Naukowcy dążą do udoskonalenia warsztatu i uczynienia tej nauki bardziej efektywną. - W każdej rozmowie podkreślamy, że tradycyjne wykopaliska są metodą niszczącą, w związku z tym im więcej będziemy wiedzieli o stanowisku przed rozpoczęciem badań, tym lepiej dla stanowiska, bo mniej zniszczymy oraz dla samego procesu poznania, bo możemy zdobyć więcej wiadomości niższym wysiłkiem i kosztem - tłumaczył w Polskim Radiu Tomasz Herbich.

Posłuchaj
20:03 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - archeolog 16.07.2022.mp3 Na czym polega praca archeologa i co zrobić, żeby nim zostać? (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: prof. Piotr Dyczek (archeolog)

Data emisji: 17.07.2022

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Machu Picchu w 3D. Uniwersytet Warszawski zaprasza na trójwymiarową wystawę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 14:31
Kamienny kompleks z Chachabamba, czy obserwatorium w Mirador de Inkarakay to inkaskie wykopaliska badane przez polskich archeologów w tropikalnym lesie Peru. Wyniki ich prac możemy zobaczyć w Warszawie, w ramach... hologramowej wystawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolog pod wodą. Co kryją nurty Wisły i jezioro Śniardwy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 16:00
W wakacyjnym cyklu "Archeo-Wakacje" wraz z Arturem Brzóską schodzimy pod wodę. Okazuje się, że każdy akwen naszej planety ma swoje tajemnice, które są nie lada wyzwaniem dla archeologa wodnego. 
rozwiń zwiń