Słowianie, czyli kto? Rozmowa o książce "Rodowód Słowian"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 17:00
Tak naprawdę o ziemiach zamieszkiwanych przez pierwszych Piastów i ich dziejach wiadomo niewiele. Dlatego gościem najbliższego wydania audycji będzie Tomasz Kosiński, autor książki "Rodowód Słowian".
Światowid  kamienny idol pochodzący z XI wieku, wydobyty w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu.
Światowid – kamienny idol pochodzący z XI wieku, wydobyty w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu.Foto: Shutterstock/Mateusz Borek

Pochodzenie Słowian, w tym Polaków, budzi gorące spory. Historycy uniwersyteccy przyjmują, że ludy słowiańskie pojawiły się w Europie Środkowej dopiero w VI wieku po Chrystusie w wyniku migracji z azjatyckich stepów. Tomasz Kosiński uważa, że stało się to kilka tysiącleci wcześniej, wraz z pierwszą falą osadnictwa indoeuropejskiego. Na potwierdzenie przytacza wyniki najnowszych badań DNA, które podważają przekłamaną z powodów politycznych wiedzę historyczną o dziedzictwie i pochodzeniu narodów europejskich. To Ario-Słowianie (Prasłowianie) najprawdopodobniej byli protoplastami euroazjatyckich cywilizacji, a język polski uchodzi za najbardziej zbliżony do prajęzyka całej grupy praindoeuropejskiej. "Rodowód Słowian" ma charakter popularnonaukowy. Książkę otwiera przegląd teorii o pochodzeniu Słowian: od naukowych po fantastyczne, np. kosmiczne. Potem autor, korzystając z odkryć archeologów i prac językoznawców, snuje opowieść o dawnych dziejach Europy Środkowej: od prehistorii do wczesnego średniowiecza. Obszerny rozdział poświęca wspomnianym badaniom genetycznym i wnioskom z nich wypływającym: Słowianie, a wśród nich protoplaści Polaków, żyją na Nizinie Środkowoeuropejskiej znacznie dłużej, niż mogło się wydawać.

Kiedy ludy słowiańskie pojawiły się w Europie Środkowej? Skąd przybyli na te tereny osadnicy? Czy współczesna wiedza historyczna poparta np. badaniami DNA zmieni podejście do dziedzictwa i teorii o pochodzeniu narodów europejskich? O tym m.in. porozmawiamy w Czwórce w sobotnie popołudnie.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (04.03) o godz. 15.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieś z widokiem na apartamenty Wilanów. Poznaj historię Wolicy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 17:55
Kiedyś podwarszawska wieś, dziś jest w granicach Ursynowa i Wilanowa. Wśród nowoczesnych willi i dużych wieżowców wije się Wolica - miejsce, któremu z etnograficzną uwagą przygląda się Julia Kunikowska. 
rozwiń zwiń