Hymn Polski - poznaj historię tego utworu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 11:30
Pierwotna pieśń, która po przetworzeniach stała się "Mazurkiem Dąbrowskiego", a od 1927 roku Hymnem Rzeczpospolitej, różniła się dość mocno od wersji, którą dziś znamy. 
Audio
  • Przemysław Rej, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, opowiada o naszym hymnie (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Hymnu Narodowego w BędominieFoto: Marcin Michalczyk/shutterstock.com

- Pieśń ta początkowo miała 6 zwrotek. Jej początek brzmiał "Jeszcze Polska nie umarła". Niektóre zwrotki miały inną kolejność - wyjaśnia Przemysław Rej, kurator Muzeum Hymny Narodowego w Będominie. - Trudno powiedzieć, że Józef Wybicki jest autorem hymnu, z pewnością jest autorem słów hymnu - dodaje. 

ognisko kemping harcerze 1200.jpg
Harcerstwo w czasie izolacji - pomoc przede wszystkim

Żołnierka piosenka

Józef Wybicki napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" i była ona skierowana do żołnierzy nowotworzonych oddziałów generała Dąbrowskiego. - To byli ludzie pozyskiwani z obozów jenieckich. Polacy, którzy wcieleni pierwotnie do armii austriackiej, wysłani na odległy front włoski. Gdy trafili do niewoli Dąbrowski wyłuskiwał ich i tworzył z nich zręby nowej armii - przybliża historię gość Czwórki. - Trzeba im było wytłumaczyć: po co się biją, jaki jest pomysł, i co chcemy uzyskać. Dlatego została stworzona pieśń, w której Wybicki zawarł program Dąbrowskiego - dodaje. 

Generał Dąbrowski planował przerzucenie swych oddziałów przez morze i pójście wschodnim szlakiem przez Galicję. Chciał stworzyć drugi front, na tyłach Austrii, która od strony zachodniej walczyła z Francuzami. tym sposobem planował też przedostanie się wojsk polskich na teren ojczyzny. 

Ludowa melodia?

Wciąż nie jest znany autor muzyki hymnu. - Przyjmuje się, że Wybicki wykorzystał melodię tańca ludowego - mówi gość Justyny Majchrzak. - Jedna z teorii przypisuje autorstwo muzyki Wybickiemu, gdyż trzeba pamiętać, że był on człowiekiem niestandardowym, tworzył opery czy przedstawienia teatralne - dodaje. 

Z dużym prawdopodobieństwem przyjmujemy hipotezę o zastosowaniu melodii pieśni ludowej z tego względu, że Dąbrowskiemu i Wybickiemu zależało, żeby żołnierze łatwo uczyli się nowej pieśni, żeby łatwiej wchodziła im do głowy. 

Mówi się, że pieśń pierwszy raz zaśpiewano w połowie lipca 1797 roku, prawdopodobnie 20 lipca. Nie jest wykluczone, że miała ona szybszy rytm. 

Konkurencja do hymnu

"Mazurek Dąbrowskiego" hymnem Polski został w 1927 roku, ale konkurencja do tego tytułu była duża. - Marszałek Piłsudski był zwolennikiem wybrania pieśni o legionach, ale nie tych - zdradza Przemysław Rej. - Wychodził z założenia, że lepiej by było, żeby była to pieśń sławiąca jego legiony - dodaje. 

Bardzo popularną była "Pieśń grunwaldzka" dziś znana jako "Rota", czy "Warszawianka" śpiewana podczas powstania listopadowego. 

Pieśń "Jeszcze Polska" najmocniej utkwiła w głowie i sercach Polaków Przemysław Rej

Będomin dom Wybickiego, dom hymnu

- W Będominie mamy XVIII dwór, w którym w 1747 roku przyszedł na świat Józef Wybicki - mówi kurator Muzeum Hymnu Narodowego. - Oczywiście można myśleć żeby takie muzeum było w Manieczkach w Wielkopolsce, które Wybicki kupił po opuszczeniu Będomina - dodaje. 

To o Manieczkach Wybicki pisał jak o swoim ukochanym miejscu. Niestety tam po posiadłości Józefa Wybickiego pozostała jedynie rotunda, w której mieści się kaplica. 

W będomińskim dworze przechowywane są liczne dokumenty z XVIII wieku, przybliżona jest historia epoki. Nie brakuje też rzeczowych pamiątek związanych z Hymnem Narodowym. - Są to różne wersje hymnu, przeróbki, pozytywki poukrywane w różnych przedmiotach codziennego użytku - opowiada gość Czwórki. 

ZOBACZ TAKŻE Mazurek Dąbrowskiego - jaka jest jego historia >>>

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Przemysław Rej (kurator Muzeum Hymny Narodowego w Będominie)

Data emisji: 02.04.2020

Godzina emisji: 15.20

pj

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń