Zuzanna Federowicz. Harfistka o wielu twarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów oraz stypendystka m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zuzanna Federowicz z powodzeniem wykonuje muzykę barokową i współczesną. W Czwórce zdradzała, ile matematyki jest w sztuce dźwięków.
Audio
  • Zuzanna Federowicz o związkach między matematyką, a grą na harfie (Artystyczny wybieg/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: melnikof/Shutterstock.com

Pasję do matematyki Zuzanna Fedeorwicz odkryła jakiś czas po maturze. - Zawsze wiązałam moją przyszłość z muzyką, jednak potem zorientowałam się, że to za mało i spróbowałam moich sił w matematyce - wspominała harfistka. - Już na studiach szokiem było dla mnie to, że matematyka na uniwersytecie niewiele ma wspólnego z tym, czego się uczymy w szkole. Najbardziej pociąga mnie jej abstrakcja - opowiadała.

Zuzanna Federowicz Żeby coś osiągnąć, trzeba ćwiczyć, niezależnie od dziedziny. Nie jestem w stanie siedzieć i grać na harfie codziennie przez osiem godzin. Jestem towarzyska i nie wyobrażam sobie siebie jako solistki. To jest życie w samotności

Nie łatwo było pogodzić matematyczne studia na Uniwersytecie Warszawskim z rozpoczynającą się karierą harfistki, jednak, jak zdradzała Zuzanna Federowicz w rozmowie z Ulą Kaczyńską i Katarzyną Cygler, matematyka i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego. - Matematyka jest wszędzie, także w muzyce. Muzyka operuje językiem, który ma wiele wspólnego z liczeniem, jak chociażby struktury rytmiczne - tłumaczyła.

Matematyczna jest też muzyka barokowa, którą artystka obecnie studiuje w Szwajcarii - pociąga ją w niej przede wszystkim "wolność" cyfrowanego basu. Na czym ona polega, czym się różnią studia muzyczne w Szwajcarii od tych w Polsce oraz dlaczego Zuzanna Federowicz chce grać także muzykę współczesną - o tym przekonacie się, słuchając nagrania audycji.

W "Artystycznym wybiegu" Dominika Klimek zajrzała też na próbę zespołu Fjors przez Zuzannę Federowicz współtworzonego.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzą: Katarzyna Cygler i Ula Kaczyńska

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Zuzanna Federowicz (harfistka)

Data emisji: 19.02.2017

Godzina emisji: 12.10

jsz/mg

Czytaj także

Tekla Bądarzewska. Pianistka z kraterem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 10:00
- Prostą melodia na czterech akordach podbiła serca ludzi na całym świecie - tak o Tekli Bądarzewskiej, artystce z własnym kraterem na Wenus, opowiada prof. Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stradivariusy - skrzypce, o które bije się świat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 12:31
Zostało ich ok. 500 sztuk. Instrumenty Antonio Stradivariego to wyjątkowe prace, z których jedna - skrzypce zwane Mesjaszem - wyceniana jest nawet na kilkadziesiąt milionów dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane dzieła polskich kompozytorów - unikatowa wystawa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 15:16
Gdy w 1910 zmarł austriacki kompozytor i kolekcjoner Gustav Mahler, jego zbiorami rękopisów przestano się interesować. Zebrane przez niego, a zapomniane przez ponad 100 lat prace 27 polskich kompozytorów z przełomu XIX i XX w. zaprezentowano w Bibliotece Opery Paryskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od harfy do opowieści. Jak tworzy się muzyczne narracje?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 15:25
Granie na harfie Emilii Raiter jest narracyjne, a jej opowieści są muzyczne. Emilia długo nie mogła zdecydować się, którą z dróg artystycznych podążać, aż zrozumiała, że nie musi z niczego rezygnować. Dziś tworzy spektakle, które określić można mianem "koncertów teatralizowanych".
rozwiń zwiń