Aleksandra Liput i jej pluszowe zabawki przesiąknięte strachem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 15:55
- To przychodziło z czasem. Najpierw malowałam zmasakrowane twarze, zrobiłam całą serię portretów pobitych ludzi. Zajmowałam się też seryjnymi mordercami - opowiadała Aleksandra Liput, artystka, której sztuka powiązana jest ściśle ze światem dziecięcych lęków.
Audio
  • Aleksandra Liput opowiada o swoich pracach (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Aleksandra Liput w studiu
Aleksandra Liput w studiuFoto: Czwórka

prawykonanie 'Graffiti' Eunho Changa, for Radek Orzeł 1200.jpg
Joanna Maluga i chór VRC: niemożliwe nie istnieje

Aleksandra Liput zajmuje się nie tylko malarstwem, ale wykonuje także m.in. pluszowe zabawki. We wszystkich pracach odwołuje się do dzieciństwa bądź cielesności. Temat swoich dziecięcych lęków artystka zaczęła jednak "przepracowywać" dopiero kilka lat temu. - Te lęki niekoniecznie wiążą się z traumatycznymi przeżyciami, często bywają następstwem wybujałej wyobraźni - mówiła Liput.

Tłumaczyła, dlaczego na jej wyobraźnię silnie wpłynęła Nibylandia, kraina Piotrusia Pana, i co miała ona wspólnego z jej wystawą dyplomową. Opowiadała też jak udaje jej się przekuć postacie z "dobrych i ciepłych" bajek i baśni, w te psychodeliczne, wytrącające odbiorcę ze strefy komfortu, a także, która z prac jej dla niej najważniejsza.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzą: Ula Kaczyńska i Katarzyna Cygler

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Gość: Aleksandra Liput (artystka, malarka)

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 12.15

kd/kk

Czytaj także

Co zrobić, by sztuka była jeszcze bardziej sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:09
Duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek dają kolejne życie dziełom sztuki i aranżują przestrzenie ekspozycyjne w instytucjach kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni słuchacze Czwórki. Antoniusz Dietzius był pierwszy!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 17:00
W 2005 roku został laureatem pierwszej edycji Plebiscytu Nieprzeciętni. - Byłem uczniem liceum w Muszynie i zaraziłem całą moją klasę miłością do teatru muzycznego. Moją kandydaturę zgłosiła koleżanka z ławki, sama zaś nagroda pozwoliła uwierzyć w słuszność moich wyborów - wspomina Antoniusz Dietzius. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka Natalii Grądzkej. Koła, barwy i Skandynawia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:58
- Sztuką zajmuje się zawodowo i z pasji. Już od dziecka lubiłam spędzać czas kreatywnie - wspomina w Czwórce artystka, która obecnie pracuje w Polsce i w Norwegii.    
rozwiń zwiń