Śniadanie na trawie. Kolacja w kinie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:36
Śniadanie sportretowane przez francuskiego malarza Édouarda Maneta skończyło się skandalem i oburzeniem. "Śniadanie na trawie" to obraz, który uchodził za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł XIX wieku.
Fragment obrazu Śniadanie na trawie douarda Maneta (1863)
Fragment obrazu "Śniadanie na trawie" Édouarda Maneta (1863)Foto: Édouard Manet [domena publiczna], Wikimedia Commons

Scena ukazana na płótnie Maneta rozgrywała się w jednym z paryskich lasków. Co jedzono podczas pamiętnego posiłku? O tym opowie Anna Owsiany, malarka i edukatorka z Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

Zajrzymy także na "Śniadanie na trawie" do Torunia. Co roku trawnik "wyrasta" w centralnej części miasta Kopernika. Tym razem śniadanie na zielonym dywanie będzie można zjeść na Bulwarze Filadelfijskim.

Po nim zaprosimy naszych słuchaczy na filmową kolację inspirowaną filmem "Uczta Babette". Będzie ją można zjeść podczas festiwalu Podlasie Slow Fest w Supraślu, który wystartuje w lipcu. Czy w małej miejscowości na Podlasiu szefom kuchni uda się odtworzyć klimat niezwykłej, tytułowej uczty? I czy tak samo mocno zadziała na gości? Znamy już program kulinarnej części festiwalu. Opowie o nim Jakub Gutek.

***

Na "Sztukę jedzenia" w niedzielę (4.06) w godzinach od 15.05 do 16.00 zaprasza jak zwykle Beata Kwiatkowska.

jsz/zi


Czytaj także

W kinie Jarmuscha jedzenie to przekaźnik

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 17:16
- I to nie tylko stanów emocjonalnych. Może być także przyczynkiem do jakiejś dyskusji - mówi krytyczka filmowa Madga Maksimiuk. Na srebrnych ekranach premiera "Patersona", nowego filmu Jima Jarmuscha, a w "Sztuce jedzenia" sprawdzamy wątki kulinarne w twórczości reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcie ze smakiem: jedzenie może być patriotyczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:30
Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie polskich konsumentów lokalnymi produktami spożywczymi. Jednocześnie w jadłospisie Polaków dominuje kuchnia włoska, francuska i japońska. A jaka jest nowoczesna kuchnia polska? I czym się przejawia kulinarny patriotyzm? 
rozwiń zwiń