Vanessa Beecroft. Współpracowała z Kanye Westem, stworzyła "Księgę jedzenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:00
Vanessę Beecroft fascynuje ludzkie ciało. W swoich pracach zastanawia się, na ile każdy z nas jest wyjątkowy, a na ile… typowy. Wizje artystyczne performerki docenił także świat mody oraz amerykański raper Kanye West.
Wystawa Vanessy Beecroft Polaroids 1993.2016 w Reale Palace w Mediolanie listopad 2016 roku
Wystawa Vanessy Beecroft "Polaroids 1993.2016” w Reale Palace w Mediolanie listopad 2016 rokuFoto: PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Moją ulubioną częścią procesu twórczego jest znajdowanie lokacji. Kiedy przygotowuję performance, dbam o wszystkie szczegóły, z matematyczną wręcz precyzją. Każde moje działanie artystyczne ma swój numer Vanessa Beecroft

Ujarzmianie obsesji

W 1993 roku Vanessa Beecroft stworzyła "Księgę jedzenia". Performance był adaptacją dziennika artystki "The Book of Food", w którym - cierpiąca na zaburzenia odżywiania Vanessa - przez 10 lat zapisywała wszystko, co jadła - z wyszczególnieniem ilości i kolorów. - Przez część życia zastanawiałam się, co jest dla mnie ważne: obsesyjne jedzenie, a może straszna obawa przed tym, jak wyglądam i jak to eksponuję. Te rozmyślania toczyłam równolegle do artystycznych działań i nigdy nie myślałam, że staną się tematem jednej z prac - wspomina gość Czwórki. - Do performance’u zaprosiłam 30 kobiet o odpowiednim wyglądzie, które opowiadały, jaką mają relację z jedzeniem, a także z tym, co zapisałam.

Posłuchaj
03:38 CZWÓRKA Sztuka jedzenia - 17.10.2021.mp3 Vanessa Beecroft o "Księdze jedzenia" (Sztuka jedzenia/Czwórka)

Logika performance'u

Zobacz
tort ciasto czekoladowe maliny shutter 1200 Alexandra Harashchenko.jpg
Tortologia - współczesna nauka o artefaktach, jakimi są torty

Obecnie Beecroft mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z Włoch i to właśnie tam, w Mediolanie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. - Kiedy byłam studentką, chciałam zajmować się sztuką konceptualną, byłam także zafascynowana matematyką i architekturą, ale także polityką. Stąd też w moich pracach pojawiają się różne wątki społeczne oraz polityczne - wyjaśnia rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.   

Posłuchaj także:

Intelektualny striptiz 

Vanessa Beecroft to także artystka znana w świecie mody. Współpracowała m.in. z Helmutem Langiem, Miuccią Pradą i Tomem Fordem. W 2008 roku Kanye West zaprosił ją do współtworzenia imprezy z okazji premiery albumu "808s & Heartbreak". Kilka lat później Beecroft była dyrektorką kreatywną filmu amerykańskiego rapera "Runaway", a w 2013 roku ułożyła choreografię na jego trasę koncertową "Yeezus Tour". Niektórzy krytycy sztuki nazwali jej dzieła "striptizem na intelektualistów".

Kanye West - Runaway (Full-length Film) / Kanye West

***


Czytaj także

Piękno na talerzu. Jak zrobić małe, słodkie dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 17:00
Ciasta, torty - to wszystko znajdziemy na kulinarnym blogu Teresy Łabzy. Autorka z wykształcenia jest malarką, dlatego dla niej obok smaku liczy się również forma wypieków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Smak głodu". Gdy kuchnia staje się sensem życia

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:07
Duńsko-szwedzki dramat psychologiczny w reżyserii Christoffera Boe to historia małżeństwa, które postanawia poświęcić wszystko, by zdobyć najwyższe odznaczenie w kulinarnym świecie, czyli gwiazdkę Michelin. - W tym filmie jedzenie jest sztuką - opowiadała Agata Pasek z Hagi Film, dystrybutora "Smaku głodu". 
rozwiń zwiń