Chleb powszedni, a niezwykły. Opowiada o nim Chlebodawca

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:43
Samodzielne pieczenie stało się rytuałem powtarzanym przez wiele rodzin. O sztuce pieczenia chleba opowiada m.in. Arek Andrzejewski, znany jako Chlebodawca.
Audio
  • Chlebodawca opowiada o magii pieczenia chleba (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W czasach izolacji chleb jest tym, co robimy w domu najczęściej. Choć powszedni, niektórzy artyści wynieśli go do rangi dzieła sztuki. Zrobił tak np. Janek Simon, który w 2005 roku stworzył chodzące chleby z nogami owadów, posiadające umiejętność omijania przeszkód. Pieczywo stało pełnoprawnym dziełem sztuki i znajdowało m.in. brukselskim BOZAR czy warszawskiej Zachęcie.​ Chałka stworzona przez amerykańskiego artystę Jeffa Koonsa to dzieło warte kilka tysięcy dolarów.

Izolacja społeczna przyczyniła się to tego, że zaczęliśmy próbować swoich sił w pieczeniu chleba we własnych domach. - Bardzo podoba mi się ta inicjatywa, bo od dawna namawiam ludzi, by próbowali pieczenia chleba na własną rękę. Satysfakcja ze stworzenia czegoś tak pysznego gwarantowana - opowiadał Arek Andrzejewski, znany jako Chlebodawca.

Arek Andrzejewski - Chlebodawca Arek Andrzejewski - Chlebodawca

Pieczenie, jak mówił jest formą sztuki, bo do sukcesu nie wystarczy mąka, woda i zakwas. - Musimy po drodze pokonać kilka kroków. Poza sprawdzonym przepisem przyda nam się zaangażowanie, sporo cierpliwości i dobry zakwas - mówił. A sztuką jest dla niego przede wszystkim smak.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 17.05.2020

Godzina emisji: 13.08

ac/kd

Czytaj także

Historia lodów. Jaki jest rodowód mroźnego deseru?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 15:31
Lodami pod różnymi postaciami raczymy się już od 5 tysięcy lat. O historii tego przysmaku i jego wizerunku w filmie rozmawialiśmy w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dalgona coffee - sprawdź jak zrobić pyszną kawę, która podbija internet

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:42
Dalgona coffee, czyli kawa z trzech składników, podbija internet na świecie. W smaku przypominać ma nieco toffi. Sprawdziliśmy, jak ją przygotować. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrozić, czy nie - jak zabezpieczyć żywność, której nie zdążymy zjeść?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 18:43
W Czwórce sprawdziliśmy, jak przechowywać produkty, by nie straciły swoich wartości, i które z nich możemy w tym celu zamrażać. A jeśli już mamy sporo jedzenia, którego termin przydatności do spożycia niebawem upłynie - co z nim zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mąka kukurydziana, woda i sól. Śniadanie po wenezuelsku

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 08:00
W tamtejszej kuchni mieszają się smaki hiszpańskie, francuskie i włoskie, a także tradycje indiańskie i afrykańskie. A podstawą wszystkich posiłków jest arepa. 
rozwiń zwiń