"Brudny Henryk". Powrót PRL-u w uniwersalnym stylu retro

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:25
Konrad i Michał Domaszewscy to autorzy i twórcy "Brudnego Henryka", czyli internetowego serialu o policjancie z czasów PRL-u. - To trochę nostalgiczne kino. Pamiętamy tamte czasy, bo sami urodziliśmy się w latach 80., a dziś retro powraca nie tylko w muzyce, ale i w filmie - mówili w Czwórce.
Audio
  • Konrad i Michał Domaszewscy opowiadają o serialu "Brudny Henryk" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Konrad i Michał Domaszewscy w Czwórce
Konrad i Michał Domaszewscy w CzwórceFoto: Kamil Jasieński

blatkiewicz 1200.jpg
Trendy w polskiej gastronomii według Macieja Blatkiewicza

W Dzień Dziecka w sieci pojawił się dopiero drugi odcinek, ale już wiadomo, że ma to być opowieść o wszystkim tym, co było najlepsze, a zarazem najgorsze i najciekawsze w latach 80. i 90. - To serial o Brudnym Henryku, milicjancie z tamtego okresu, który skupia w sobie wszystkie ówczesne wady narodowe - mówili goście Czwórki. - Były to lata VHS-u, kina klasy B, za którym tak tęsknimy, a które dziś przeniosło się do internetu. Tylko w sieci można dziś tworzyć komedie czy horrory, które nigdy nigdzie indziej nie zostałyby pokazane. Dlatego "Brudny Henryk" powstał i mamy nadzieję, że pociągnie za sobą inne szalone projekty pozostałych twórców - tłumaczyli.

Serial ufundowany został dzięki jednemu z portali crowdfoundingowym. Jak doszło do jego realizacji i jak długa była droga od pomysłu do wprowadzenia go w życie? O tym mówili Konrad i Michał Domaszewscy. Opowiadali także o swoich youtube’owych idolach, m.in. takich jak Cybermarian czy Grupa Filmowa Darwin. Mówili też o tym, w jakiej roli w serialu zobaczymy m.in. Adama Fidusiewicza i co w drugim odcinku będą robić Chuck Norris i Jean-Claude Van Damme.

Konrad i Michał Domaszewscy Ten film to uniwersalny świat retro: jest muzyka sprzed lat, jest tamten sposób kręcenia, są też owczesne "toposy", np. to, że policjant zawsze ma swojego partnera

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Konrad i Michał Domaszewscy (autorzy i twórcy "Brudnego Henryka")

Data emisji: 1.06.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/jsz

Czytaj także

Czy istnieje sztuka "po internecie"?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 09:00
Nowe media zmieniły postrzeganie rzeczywistości, wpłynęły także na sztukę współczesną oraz na to, jak obcujemy z kulturą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Stankiewicz: w tej książce się obnażyłem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:13
- Moim głównym celem było zainspirowanie młodego widza. Żeby to wyszło fajnie, musiało być szczere. Dlatego chciałem się w jakiś sposób uzewnętrznić. Opisana przeze mnie rzeczywistość jest jednak troszkę podkoloryzowana - mówił o swojej książce "Śmieszek. Cierpienia młodego youtubera" Martin Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet kryje historie na niejeden film

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:19
Można na przykład zekranizować copypastę, tak jak postanowił uczynić to młody reżyser Michał Tylka. W "Pierwsze słyszę" tłumaczy, co to jest copypasta, o czym opowiada jego film "Fanatyk" oraz jaką imponującą obsadę udało mu się zebrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyścig po Oscary okiem "Zwierza popkulturalnego"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 10:00
W "Pierwsze słyszę" o tym, czego będzie można się spodziewać po tegorocznej oscarowej gali rozmawialiśmy z blogerką Katarzyną Czajką. Co ją zaskoczyło w tegorocznych nominacjach?
rozwiń zwiń