Chcesz się najeść? Pałaszuj to, co kaloryczne!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 15:15
-To, co proponujemy, to wbrew pozorom zdrowe jedzenie. Bardzo zwracamy uwagę na to, jakie produkty kupujemy. Chodzi o to, żeby miały jak najkrótszy skład - mówili w Czwórce Anita Kilian i Piotr Kuźniewicz, autorzy bloga kulinarnego "Stonerchef".  
Audio
  • Autorzy bloga "Stonerchef" o zaletach kalorycznej kuchni (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Stonerchefowie Żywimy się tymi daniami, których przepisy umieszczamy na blogu. A w ciągu roku mamy ich ok. 300. To znaczy, że codziennie próbujemy jeden przepis. Ktoś musi tego próbować

Nad przepisami stonerchefowie pracują spontanicznie - Anita jest odpowiedzialna za desery, a Piotr za dania wytrawne. - Wszędzie staramy się chodzić pieszo, więc jak jestem na spacerze to pytam Nitkę, co by zjadła - opowiadał Piotr Kuźniewicz. - Wtedy ona dokłada i dokłada różnych pomysłów i zapala mi się żarówka - dodał zaproszony gość.

- Inspiruje nas to, co nas otacza, na przykład pogoda - mówiła Anita Kilian i zdradziła, czy często zdarza się, że tworzone przez nich potrawy nie trafiają na bloga. W rozmowie z Kamilem Jasieński zaproszeni kucharze i blogerzy opowiadali też, skąd biorą kulinarne wskazówki oraz czy mają własną gastronomiczną biblię.

A ile porcji pizzy zjadają w miesiącu stonerchefowie? Oraz czy mają czas na chodzenie do restauracji? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Anita Kilian i Piotr Kuźniewicz (autorzy bloga kulinarnego "Stonerchef")

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 8.07

jsz/kul

Czytaj także

W street foodzie liczy się inwencja

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:11
A w Czwórce dowodzi tego Jurek Sobieniak, kucharz, technolog żywności, a także autor książki "Street food. Głód ulicy". Jakie są najnowsze trendy ulicznego gotowania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sushi - dla Japończyków, jak dla Polaków bigos

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:02
Sushi to potrawa, która podbiła serca smakoszy i wielbicieli zdrowego trybu życia na całym świecie. - To tradycyjna potrawa z Japonii, której jednak nie jada się tam często. Mniej więcej tak, jak Polacy spożywają bigos - opowiadał Marcin Bruczkowski, pisarz, który 10 lat spędził w Kraju Kwitnącej Wiśni.
rozwiń zwiń