X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

The Smiths. Legenda brytyjskiego indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 16:05
Lider zespołu Steven Patrick Morrissey w błyskawicznym tempie stał się głosem pokolenia i wyrocznią wyspiarskiej młodzieży w latach 80. XX w. Choć zespół istniał zaledwie pięć lat ich muzyka do dziś inspiruje wielu młodych artystów.
Audio
  • Wiecznie żywa legenda The Smiths (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Steven Morrissey, były wokalista grupy The Smiths, w trakcie koncertu w Barcelonie
Steven Morrissey, były wokalista grupy The Smiths, w trakcie koncertu w BarcelonieFoto: Shutterstock.com/Christian Bertrand

The Smiths 2 fot 1200. Zosia Paśnik.jpg
Lilly Hates Roses: liczymy, że The Smiths trzymają za nas kciuki

Drugą, ikoniczną postacią, która zostawiła trwały ślad w historii muzyki był genialny gitarzysta The Smiths - Johnny Marr, którego konflikt z Morrisseyem w 1987 roku doprowadził do rozwiązania zespołu. Końcowi działalności The Smiths towarzyszył proces sądowy wytoczony muzykom przez perkusistę - Mike'a Joyce'a w związku z niewypłaconymi honorariami. Od czasu procesu muzycy nie utrzymują ze sobą kontaktu. 

Dziennikarz muzyczny Jacek Marczuk opowiadał, że muzykom udało się wykreować zupełnie nowy styl. Ich postawa - melancholijnych romantyków - zachwyciła znaczną część pokolenia młodych ludzi zarówno w Anglii jak i innych krajach. - Wszystkie cztery albumy The Smiths to ekstraklasa, jeśli chodzi o gitarowe albumy z gatunku indie rock. Z mojej perspektywy są także niewyczerpanym źródłem inspiracji, który uwypuklił się zwłaszcza wśród artystów nagrywających w latach 90. i na początku nowego tysiąclecia takich jak Radiohead, Belle&Sebastian, Coldplay, Blur, czy choćby Arctic Monkeys - przekonywał. 

Jacek Marczuk Gdyby zapytać któregokolwiek ze współczesnych artystów brytyjskich, kto jest dla nich największą inspiracją, to bez wątpienia odpowiedzieliby, że jest to Steven Patrick Morrissey

W audycji przypominamy dorobek jednego z najbardziej oryginalnych zespołów lat 80. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 8.14

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Animal Bar: w muzyce liczy się każdy detal

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 11:00
Animal Bar to warszawski zespół grający indie i rocka alternatywnego. Muzycy opowiadali w Czwórce o swojej twórczości i zagrali akustycznie w naszym studiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocny manifest muzyczno-dźwiękowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 15:18
Twórcy muzyki współczesnej chętnie stawiają wyzwania słuchaczom nie tylko samymi dźwiękami, ale także nietypowymi miejscami i porami koncertów. - Na Instalakcjach w warszawskim Nowym Teatrze zaśpiewamy o 4.30 nad ranem. Nasz występ obejmuje jeden utwór: "Stimmung" Karlheinza Stockhausena - mówili Dominice Klimek muzycy z grupy Pro Modern Sextet. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyta tygodnia. Catz'n'Dogz "Friends of Pets"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:32
Wyselekcjonowane na ten krążek przez duet Catz n’ Dogz utwory utwierdzają w przekonaniu, że polska scena klubowa ma się bardzo dobrze.
rozwiń zwiń