Czy pełnoletni uczeń ma prawo sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 14:00
Ten temat od lat dzieli zdania rodziców, uczniów i pedagogów. Z jednej strony mamy do czynienia z dorosłymi ludźmi, z drugiej szkoły mają swój regulamin, który może inaczej regulować tę kwestię. A jak wygląda to pod względem prawnym?
Audio
  • Czy pełnoletni uczeń ma prawo sam usprawiedliwić się w szkole? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Neirfy

- Sytuacja nie jest jasna. Prawo oświatowe tego w sposób wyraźny nie reguluje. Może to być doregulowane w statutach szkoły, ale często okazuje się, że uczniom pełnoletnim odmawia się takiej możliwości - mówiła Agnieszka Grzelak z Zespołu Prawa Konstytucyjnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. 

- W związku z tą sprawą Rzecznik wystąpił do Minister Edukacji Narodowej z pytaniem, jak do takiej sytuacji należy podejść. W naszej ocenie statut szkoły powinien być zgodny z kodeksem cywilnym, a zgodnie z nim osoba, które ukończyła osiemnasty rok życia nabywa pełnię praw - przekonywała. 

Co na temat prawa do usprawiedliwiania nieobecności w szkole mówi Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej? Co może zrobić uczeń, którego prawa narusza statut szkoły? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: w nagraniu rozmowy Agnieszka Grzelak z Zespołu Prawa Konstytucyjnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Anna Ostrowska - Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 7.15

ac/kd


Czytaj także

Licealiści i prawo. Po co komu adwokat?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:07
- Akcja "Adwokat przydaje się w życiu" ma na celu edukację prawną młodzieży z tej praktycznej strony - mówi aplikant adwokacki Tymoteusz Paprocki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozwiązać konflikt sąsiedzki?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 14:30
- Punktem, od którego powinniśmy zacząć są dobre stosunki sąsiedzkie. Prawo uaktywnia się wtedy, kiedy te stosunki nie są najlepsze - mówił dr Mateusz Woiński, prawnik karnista z Akademii Leona Koźmińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy prace domowe mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:46
Utrwalają zdobytą wiedzę, pozwalają lepiej zrozumieć materiał, kształtują krytyczne myślenie i wyrabiają dyscyplinę i nawyk samodzielnego zdobywania wiedzy. Takim celom służyć mają prace domowe - w teorii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy studia są jeszcze przepustką do kariery?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:00
Szkoły branżowe świecą pustkami. Pomimo szeroko zakrojonej kampanii społecznej promującej ośrodki szkolenia zawodowego w tym roku trudno było o zapełnienie klas przyszłymi żakami. 
rozwiń zwiń