Czy studia są jeszcze przepustką do kariery?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:00
Szkoły branżowe świecą pustkami. Pomimo szeroko zakrojonej kampanii społecznej promującej ośrodki szkolenia zawodowego w tym roku trudno było o zapełnienie klas przyszłymi żakami. 
Audio
  • Szkoły branżowe - nowa kuźnia specjalistów (Czat Czwórki)
Przemysł ma być innowacyjny, konkurencyjny, ale żeby tak było potrzebni są specjaliści, świetnie przygotowani pracownicy
Przemysł ma być innowacyjny, konkurencyjny, ale żeby tak było potrzebni są specjaliści, świetnie przygotowani pracownicyFoto: Glow Images/East News

złość lustro 1200.jpg
Anatomia wulgaryzmów. Dlaczego przeklinamy?

Jakub Półgąsek Decyzję o zostaniu informatykiem podjąłem już w gimnazjum, w którym uczyłem się na profilu matematyczno-informatycznym. Technikum elektroniczne było przedłużeniem tej nauki. Nie chciałem marnować trzech lat na liceum 

Jeden z uczniów Technikum Elektronicznego w Warszawie Cezary Waś twierdzi, że powodem braku chętnych są złe konotacje z szkołami zawodowymi. - Szkoły zawodowe ciągle postrzegane są miejsca dla osób, o mniejszych zdolnościach i że sukces zawodowy mogą w przyszłości zapewnić jedynie liceum ogólnokształcące i studia - mówił.  

Do tej wypowiedzi przychylał się jego rozmówca Jakub Półgęsek, który opowiadał na antenie Czwórki, że często spotyka się z opiniami, że liceum jest lepszym wyborem drogi kształcenia. - Często spotykam się z takimi komentarzami. Wiele osób jest przekonanych, że jeśli chcemy coś osiągnąć w życiu, to jedynym wyborem jest liceum, a potem studia - przekonywał.

Blanka Kozłowska Miałam plan na swoje życie i od początku wiedziałam, w jakim kierunku chcę iść. Swoje życie chciałam związać z modą i w tym kierunku się kształciłam

Blanka Kozłowska absolwentka technikum odzieżowego, która obecnie pracuje jako asystent dyrektora ds. produkcji w marce Robert Kupisz mówiła, że od początku wiedziała, w jakim kierunku chciałaby pokierować swoją ścieżką zawodową. Wyjaśniała, że technikum było jedynym miejscem, które umożliwiło jej realizację swoich planów. - Kiedy skończyłam gimnazjum z dobrymi wynikami rodzice naciskali, żebym wybrała dobre liceum, ale ja się uparłam. Postawiłam na swoim i wybrałam technikum odzieżowe. Po latach mama przyznała, że to był dobry wybór.

Błażej Szkudławski technik-plastyk form użytkowych, zajmujący się m.in. projektowaniem dróg sitowych tłumaczył, że na własnym przykładzie przekonał się, że wyobrażenie o studiach, które są przepustką do kariery są tak naprawdę fikcją. - Jestem dobrym przykładem, że można żałować pójścia na studia. Kiedy po liceum plastycznym ze swoim wykształceniem postanowiłem iść dalej na studia. Wybrałem studia humanistyczne, czego do dzisiaj bardzo żałuję. 

Czy w przyszłości zabraknie nam fachowców? Jak wygląda nauka w szkołach branżowych i do kogo skierowana jest ich oferta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Blanka Kozłowska (absolwentka technikum odzieżowego, asystent dyrektora ds. produkcji w marce Robert Kupisz), Jakub Półgęsek, Karol Łaszanowski, Cezary Waś (uczniowie Technikum Elektronicznego nr. 3 im. Armii Krajowej w Warszawie), Błażej Szkudławski (technik-plastyk form użytkowych, stylista artystyczny dróg sitowych)

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Reforma polskich uczelni. Jakie są możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 17:36
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje rewolucję na polskich uczelniach. Na jego zlecenie eksperci z trzech różnych uczelni przygotowują propozycje, na podstawie których resort ma opracować ostateczny kształt reformy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły branżowe. Ułatwią start na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 18:22
Od września tego roku szkoły zawodowe będą kształciły polskich uczniów w 213 zawodach. To efekt podpisania przez Minister Edukacji Narodowej rozporządzenia w sprawie nowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń