"Pan Żarówka". Powieść graficzna jako metafora życia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:16
- Ćwierć mojego życia to Pan Żarówka. To komiks, który lubię nazywać powieścią graficzną - opowiadał jej autor Wojciech Wawszczyk.
Audio
  • O swojej powieści graficznej "Pan Żarówka" opowiada Wojciech Wawszczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Wojciech Wawszczyk i jego Pan Żarówka
Wojciech Wawszczyk i jego "Pan Żarówka"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

To książka o ciemności. Chciałem, by była mroczna tak, jak mroczne jest życie. Bo każdy z nas musi odnaleźć swoje własne światło. Ta metafora powinna być czytelna Wojciech Wawszczyk

Komiks powstawał wiele lat. Najpierw Wawszczyk stworzył brudnopis, potem poprawiał kolejne jego wersje. - Po studiach aktorskich wpadłem na pomysł, by stworzyć historię o facecie, który staje się żarówką i pomaga drugiemu człowiekowi znaleźć kluczyki do samochodu - wspominał w Czwórce. - Dopiero po jakimś czasie zacząłem tę historię rysować, początkowo w formie bardzo osobistego pamiętnika. Potem "przerysowałem" ją na nowo, co zajęło mi aż siedem lat - mówił.

Dziś, gdy tomik został już wydany Wojciech Wawszczyk tłumaczy, że nie chce w nim niczego zmieniać. - Jako reżyser w wykształcenia wiem, że w pewnym momencie trzeba odpuścić. Dla mnie ten komis jest historią zamkniętą - opowiadał w Czwórce.

To bardzo osobista książka, choć nie autobiografia. Rodzaj eksperymentu, który okazał się dla mnie najważniejszą wypowiedzią. Emocje i historie, które miałem w życiu do przepracowania umieściłem w lalkach - bohaterach "Pana Żarówki" Wojciech Wawszczyk

Skąd pomysł na bardzo metaforyczną okładkę powieści Wawszczyka i jak autor tworzył fabułę swojej powieści? Które wątki autobiograficzne - pozostałości po pamiętnikowej wersji książki - wcięż pozostały w "Panu Żarówce"?  O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Wojciech Wawszczyk (autor powieści graficznej "Pan Żarówka")

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 8.13

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Rient: nic ważniejszego od tej książki w życiu nie napisałem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 12:53
W "Świadku" pisał o samotności i inności. Jego "Duchy Jeremiego" to "życie 12-latka w pigułce". Robert Rient konfrontuje w niej nadwrażliwego chłopca z chorobą mamy, trudną historią II wojny światowej i własnymi demonami. Częściowo to książka o mnie - mówił autor w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macbeth i Lady, zbrodnia i fatum w latach 70.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:35
- Akcja "Macbetha" w wersji Nesbo umieszczona jest w latach 70. nieprzypadkowo - mówi Kinga Michalska o najnowszej książce Jo Nesbo. - On zwraca uwagę, że tam czas jest pamiętany przez wielu jako kolorowe lata wolności, ale też apogeum zimnej wojny, światowych konfliktów, zagrożenia narkotykami... - dodaje.
rozwiń zwiń