Robert Rient: nic ważniejszego od tej książki w życiu nie napisałem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 12:53
W "Świadku" pisał o samotności i inności. Jego "Duchy Jeremiego" to "życie 12-latka w pigułce". Robert Rient konfrontuje w niej nadwrażliwego chłopca z chorobą mamy, trudną historią II wojny światowej i własnymi demonami. Częściowo to książka o mnie - mówił autor w Czwórce.
Robert Rient w studiu
Robert Rient w studiuFoto: Czwórka

dr Agnieszka Popiel 1200.jpg
Jak nauczyć się żyć po kataklizmie?

- Poznajemy go w momencie życia, w którym dowiaduje się, że mama ma raka i zmuszony jest przenieść się na wieś do dziadka, Sybiraka, którego uznaje z psychicznie chorego - opowiadał autor. - Jego świat staje na głowie. Okazuje się, też, że musi odkryć pewną tajemnicę, dotyczącą jego rodziny, ale także "dużej historii" - całego narodu.

Jeremi - jak przekonywał autor, jest "typowym nastolatkiem": ma w sobie dziecięcą naiwność, bywa bardziej dojrzały niż jego koledzy, ważna w jego życiu jest przyjaźń. A dlaczego przyjaźń i jest tak ważna w życiu samego Roberta Rienta? Jak to jest, gdy w naszym życiu znika pamięć i przyszłość? Czym lęk różni się od strachu i jak sobie z tym poradzić? Czy pisanie może mieć wartość terapeutyczną? O ponoszeniu konsekwencji swoich decyzji, podróży śladami dziadka, trudnym dorastaniu i dbaniu o relacje rozmawialiśmy w Czwórce. Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia.

Robert Rient Ta książka jest odpowiedzą na potrzebę opisania nie tylko fikcji, ale też części mojego życia. O podróży na Syberię śladami mojego dziadka, bardzo ważnej przyjaźni m.in. z rodzicami.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Robert Rient (Łukasz Zamilski - pisarz, publicysta, autor m.in. książek "Świadek (2015) i "Chodzi o miłość")

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Volny o Kaczmarskim: tata ciągle łaził z notesem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:45
W Czwórce aktorka i piosenkarka opowiada o wierszach Jacka Kaczmarskiego wydanych z okazji 60. rocznicy urodzin, pieśniarza i barda. Mówi też o swojej relacji z ojcem. - To był człowiek nieco zagubiony. Teraz po latach dostrzegam jego złożoność - podkreśla Patrycja Volny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co warto przeczytać? "Ostatni autobus i inne opowiadania"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 12:43
- "Ostatni autobus" to cztery historie bardzo różnych ludzi. Każda z nich jest inna, ale autor jasno kreśli sylwetki swoich bohaterów. Piąta część to sucha notka dotycząca katastrofy autobusu - mówiła o książce, której autorem jest Truman Capote, Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitomania. Talk-show, który obnaża oblicze polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 13:00
- Jest publiczność, jest bohater wieczoru, czyli pisarz bądź pisarka, i jestem ja - prowadzący, który wciela się w postaci z książek - opowiada Piotr Seweryn Rosół, twórca internetowego talk-show "Mitomania".
rozwiń zwiń