Marieta Marecka gotuje z książki z 1973 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 10:33
Wydaje się, że w dobie internetu książki kucharskie nie są już potrzebne. Zastąpują je blogi, filmy na YouTube czy zwyłe gify. Tymczasem mistrzowie kuchni wracają do kultowych publikacji. 
Audio
  • Marieta Marecka opowiada o książce "Dobra Kuchnia" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dobra Kuchnia
"Dobra Kuchnia"Foto: Michał Piwowarek/Czwórka

- Myślę, że w mojej bibliotece kulinarnej jest spokojnie ponad 400 książek - mówi Marieta Marecka, autorka telewizyjnego programu kulinarnego i książek o tej tematyce. - W pewnym momencie próbowałam je policzyć, ale odpuściłam, bo bardzo szybko dorzucam kolejne pozycje - dodaje. 

W rozmowie z Michałem Piwowarkiem zdradza, że pozycja "Dobra Kuchnia" była w jej domu od zawsze. - Ja ją uwielbiałam oglądać przede wszystkim ze względu na zdjęcia w środku - przyznaje. - Robiły na mnie olbrzymie wrażenie, mi się tu wszystko straszliwie podobało. Dziś by nikt takich zdjęć nie zrobił - dodaje. 

Na zdjęciach w "Dobrej Kuchni" królują talerze udekorowane sałatą i cytryną. Na jednej stronie umieszczone są 3-4 przepisy. Jeden z nich Marieta Marecka prezentuje na antenie Czwórki. Sos ze śliwkowym powideł szefowa kuchni okrasza swymi pomysłami. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Michał Piwowarek 

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 8.17

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Łapanowski: nie robi się z talerza bizancjum!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 11:30
- W kuchni najlepsze są rozwiązania proste i wiekowe. Jeśli nasza babcia robi pyszny rosół, to wykorzystajmy to. Niech nauczy nas,, jak powinnien smakować tradycyjny bulion, zanim zaczniemy do niego dorzucać trawę cytrynową i chili - przekonuje szef kuchni Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Dymek: wegetarianizm pozwala znaleźć nowe ulubione smaki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 17:45
- W tej chwili zarówno lekarze jaki i Polski Instytut Zdrowia przekonują, że weganizm jest odpowiednią dietą dla wszystkich zdrowych osób na każdym etapie ich życia - mówi Marta Dymek, autorka programu telewizyjnego i cyklu książek "Jadłonomia".
rozwiń zwiń