Chroniczne zmęczenie - kiedy sen nie daje energii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:44
Przez lekarzy zjawisko jest już nazywane chorobą cywilizacyjną. Gdzie leży źródło chronicznego zmęczenia i jakie są jego objawy? 
Audio
  • Chroniczne zmęczenie - czy znasz objawy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Doidam 10

youtube1200.jpg
YouTube straszy wycofaniem się z Europy

To stan, w którym czynności takie jak sen, inne formy wypoczynku, a nawet długie wakacje nie pozwalają nam się zregenerować. Cierpiący na chroniczne zmęczenie mogą odczuwać jego objawy nawet w trakcie wakacji, bo - jak się okazuje - niektórzy muszą nauczyć się tego, jak wypoczywać, by odpocząć. 

- Człowiek, który nie potrafi zarządzać swoimi zasobami energetycznymi - śpi zbyt krótko, jada nieregularnie, powinien być świadomy, że jego zasoby energetyczne w pewnym momencie się skończą - mówiła Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. - Dochodzi wtedy do wypalenia. Pozbawiony systematycznego dostępu do odpoczynku organizm przestaje się regenerować i w efekcie jesteśmy ciągle zmęczeni - wyjaśniała.

Kto jest narażony na chroniczne zmęczenie? Jak można go uniknąć? Jak dużo snu potrzebuje organizm, aby mógł się w pełni zregenerować? Jakie fizyczne i psychiczne objawy chronicznego zmęczenia możemy u siebie zaobserwować? Na czym polega terapia witaminą C i fototerapia? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka); Marta Wiercińska (Mindmed, Instytut Psychoterapii)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 6.12

ac

Czytaj także

"Cały ten smog". Film, który ma otworzyć nam oczy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 14:25
"Cały ten smog" to 30-minutowy dokument, wypełniony animacjami, które czasem bawią, ale czasem zmuszają do refleksji. Obrazują temat, na który - choć dużo się o nim mówi - wciąż niewiele wiemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile snu potrzebuje człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:42
Jak długo powinieneś spać, by rano czuć się dobrze i mieć dużo energii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hałas zabija - chroń swoje uszy i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 11:34
Około 40 proc. mieszkańców Unii Europejskiej jest narażona na podwyższony poziom hałasu. To dane przedstawione przez Europejską Agencję Środowiska. Dlaczego jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń