Komputer przewidzi, czy popełnisz zbrodnię?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:24
W filmie "Raport mniejszości" z 2002 roku agent John Anderton został uznany przez Agencję Prewencji za człowieka, który popełni wkrótce morderstwo i rozpoczęto za nim pościg. Szesnaście lat później taka wizja nie jest wcale odległa od rzeczywistości.
Audio
  • Jak działa National Data Analytics Solution i czy komputer "wytypuje" przyszłych przestępców? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: New Africa/Shutterstock.com

robot 1200.jpg
Czy sztuczna inteligencja ma osobowość prawną?

Nad podobnie działającym mechanizmem pracuje brytyjska policja terytorialna na terenie West Midlands. Prototyp sztucznej inteligencji wyłapującej potencjalnych przestępców będzie nosić nazwę National Data Analytics Solution (NDAS) i przeanalizuje ponad terabajt policyjnych statystyk tak, żeby wyhaczyć potencjalnych przestępców. - To są rozwiązania bardzo wstępne, polegające na wykorzystaniu policyjnych statystyk do zawężania kręgu podejrzanych i wyszukiwania informacji, potrzebnych do prognozowania, wyszukiwania miejsc i osób - mówi prof. Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dokładnie działać ma system i w jakim stopniu podobny jest do tego, znanego z filmu "Raport mniejszości"? Czy będzie skuteczny? Z jakim prawdopodobieństwem potrafi "przewidzieć" zbrodnię? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Martynę Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 7.16

kd/kul

Czytaj także

The Clash - zespół, który prowadził na barykady

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 14:00
- Sex Pistols dali energię i bunt, The Clash pokazali, że punk rock może być inteligentny - opowiada dziennikarz muzyczny i pasjonat Maciej Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Britpop. "Najbardziej wtórny gatunek w historii muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:50
W latach 90. fani muzyki w Wielkiej Brytanii żyli potyczkami słownymi Damona Albarna z braćmi Gallagher, a wyniki sprzedaży płyt zespołu Blur pojawiały się w głównym wydaniu wiadomości BBC. - Britpop przywrócił wiarę Brytyjczyków w chwytliwe, gitarowe piosenki. Jak choćby te, które kilka lat wcześniej grała grupa The Smith - opowiada autorka muzycznego cyklu, Martyna Ogonek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń