Kultowe książki kucharskie. "Potrawy z różnych stron świata"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 13:28
"Potrawy z różnych stron świata" to książka z 1984 roku. Autorem jest Maciej Halbański. - To książka przezabawna, a jednocześnie inspirująca - mówi Gosia Molska, dziennikarka kulinarna i podróżniczka.
Audio
  • O książce "Potrawy z różnych stron świata" opowiada Gosia Molska (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Książki kucharskie i inne publikacje kulinarne ucieszą nie tylko podniebienia
Książki kucharskie i inne publikacje kulinarne ucieszą nie tylko podniebieniaFoto: Skitterphoto/pixabay/CC0 Public Domain

shutterstock jedzienie kuchnia potrawa drewno 1200.jpg
Kultowe książki kucharskie. "Potrawy z mąki i kasz"

- W tej książce mnóstwo jest substytutów, które zastępować mają produkty, których wówczas na rynku nie było. Na przykład chiński sos sojowy zastępujemy tu popularną wówczas przyprawą do zup - mówi Gosia Molska. Książka podzielona jest na kilka regionów z rożnych stron świata. - Mamy Europę, podzieloną na charakterystyki m.in. czechosłowacką, duńską, fińską, belgijską, jugosłowiańską czy hiszpańską, są też dania z Afryki, Azji, czy Australii i Oceanii - tłumaczyła Gosia Molska. - Każdy rozdział opatrzony jest krótkim wstępem, który opisuje charakterystykę danej kuchni. Podstawowymi surowcami np. kuchni wietnamskiej są ryż, ryby, owoce morza i warzywa, równie często przyrządza się kukurydzę i bataty. I to się zgadza. 

W programie przygotowaliśmy także przepis rodem z kuchni holenderskiej - brukselkę z serem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Michał Piwowarek

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 7.25

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marieta Marecka gotuje z książki z 1973 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 10:33
Wydaje się, że w dobie internetu książki kucharskie nie są już potrzebne. Zastąpują je blogi, filmy na YouTube czy zwyłe gify. Tymczasem mistrzowie kuchni wracają do kultowych publikacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwierczakiewiczowa - pierwsza kulinarna celebrytka

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 11:40
- Kariera Lucyny Ćwierczakiewiczowej była niezwykła. Jako pierwsza w naszym kraju zaistniała na scenie kulinarnej i rozwaliła system - mówi Gosia Molska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belgijskie praliny na mistrzowskim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 12:19
- Miałem szczęście być uczniem belgijskiego mistrza Jeana-Pierre'a Wybauwa - mówi cukiernik Tomasz Deker. - Był on niesamowitą osobowością, człowiekiem, który o czekoladzie wiedział wszystko - dodaje. 
rozwiń zwiń