Polskie Radio
Section05
cukiernia

Dobry, tłusty i brzydki. Jak pączek od Bliklego zdobył serca warszawskich łasuchów

– Moje pączki są brzydkie, bo gdyby były okrągłe i foremne, to ciasto byłoby twarde, a pączki suche. Przepraszam moich klientów za to, ale robię tylko taki towar, jaki mnie smakuje – mówił w 1977 roku Jerzy Czesław Blikle, wnuk Antoniego Kazimierza Bliklego, założyciela słynnej cukierni.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Blikle HISTORIA historia Polski cukiernictwo cukiernia Warszawa pączki

Światowy Dzień Ciastek. Sposób na idealne wypieki i na słodki biznes

O co zadbać, aby ciasto drożdżowe wyszło nam, jak należy? Jaka powinna być idealna beza? Od czego powinna zacząć osoba, która chce zawodowo zająć się cukiernictwem? Te pytania w Światowym Dniu Ciastek zadaliśmy Aleksandrze Boreckiej, cukiernikowi samoukowi, która od pięciu lat prowadzi własny słodki biznes.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA słodycze ciasteczka ciasta ciasto drożdżowe cukier cukiernia jagody

Pączki od Zagoździńskich. "Najlepsze na świecie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W polskiej tradycji "tłusty czwartek", to j tak ważny dzień, że nawet osoby na diecie sięgają wtedy po pączka. Zgodnie z tradycją, każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka, aby przez cały rok nie opuszczało go szczęście. W Warszawie stoi się tego dnia w kilometrowej kolejce po pączki od Zagoździńskich. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż tłusty czwartek pączki cukiernia Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Dobre, nie za słodkie. Dziś obchodzimy Dzień Ciasta

Ląduje na naszych stołach w dni urodzin (przyozdobione świeczkami), dni imienin, w święta, a często zupełnie bez okazji. 26 listopada to National Cake Day, czyli Dzień Ciasta. Jakie wyroby cukiernicze zjadamy najchętniej i jakie cechy powinna posiadać osoba, która przygotuje idealny, pyszny wypiek? 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Cięgotura Łukasz Sobolewski Trójka ciasta słodycze słodkości jedzenie desery kuchnia kulinaria cukiernia społeczeństwo

Cukiernia Zalewskich. Jeden z symboli przedwojennego Lwowa

"Cukrowi Mikołaje powozili zaprzęgami, a z ich worów kipiały lawiny smakołyków" - tak we wspomnieniach pisarza Stanisława Lema czytamy o najsłynniejszej lwowskiej cukierni Zalewskich. Świąteczne wystawy figur z czekolady i marcepanu były wydarzeniem towarzyskim, tematem artykułów prasowych, ale przede wszystkim cieszyły oko oraz podniebienie wyszukanym smakiem.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska cukiernia Lwów