Rozporządzenie RODO. Czy nasze dane będą bezpieczne w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:00
- Obecnie za dane osobowe uznajemy informacje, które umożliwiają potwierdzenie naszej tożsamości jak imię, nazwisko, czy nr PESEL. Są to także informacje na temat lokalizacji, czy identyfikator internetowy. W ramach rozporządzenia definicja danych osobowych została rozszerzona o kolejne elementy - mówił spec. ds. ochrony danych Piotr Liwszic.
Audio
  • Jak zabezpieczyć swoje dane osobowe? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/chanpipat

- Po 25 maja 2018 roku, kiedy w życie wejdzie ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) w rozumieniu naszych danych osobowych zajdą określone zmiany. Danymi osobowymi staną się np. informacje biometryczne, czyli odcisk palca, rysy twarzy, czy siatkówka oka. Za takie będzie uważany także ton głosu oraz sposób poruszania się - mówił gość Czwórki.

Jak zabezpieczyć nasze dane osobowe? Ekspert przekonywał, że najlepszą metodą ochrony danych jest nieudostępnianie ich osobom trzecim bez wyraźnej konieczności. - Jeśli pozbywamy się takiego dokumentu, pozwalamy na jego kserowanie, to jednocześnie tracimy kontrolę nad tym, gdzie one trafią i kto będzie nimi w przyszłości dysponował - tłumaczył na antenie Czwórki.

Jakie rozwiązania technologiczne zabezpieczą dostęp do naszych informacji? Czy wartość danych osobowych różni się w zależności od ich właściciela i od czego ona zależy? Co jeszcze zmieni się z wejściem w życie rozporządzenia RODO? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Piotr Liwszic (specjalista ds. ochrony danych)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 8.13

ac/kd

Czytaj także

Internet w balonie. O projekcie "Loon"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 09:00
Jak dostarczyć internet w miejsca, gdzie infrastruktura jest słaba lub nie ma jej wcale, bo została uszkodzona? Firma Google znalazła nietypowe rozwiązanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyobrażenia kontra rzeczywistość. Czy "selfie" to choroba?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 14:25
Badacze z brytyjskiego Nottingham Trent University oraz indyjskiego Thiagarajar School of Management uznali, że obsesyjne robienie sobie zdjęć można zakwalifikować jako zaburzenie psychiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzisiejsze dzieci nigdy nie będą prowadziły samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:49
Dzieci urodzone współcześnie nigdy nie będą prowadzić samochodu? Do takich wniosków doszedł Henrik Christensen, naukowiec z San Diego, który uważa, że tradycyjne pojazdy wyparte zostaną przez te autonomiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci wychowane w duchu technologii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 15:56
Tomasz Mularczyk wydał właśnie aplikację "Parenting Hero", bazującą na bestsellerze "Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Sam jest ojcem trójki dzieci i szukał metody na uczenie się z wykorzystaniem nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bistrobot. Maszyna do ciepłych posiłków zrewolucjonizuje rynek?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:53
Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali automaty wydające gotowe, ciepłe i zdrowe obiady. - Konstrukcyjnie to dość proste, ale jednocześnie wydajne urządzenie - mówił Wojciech Jopek.
rozwiń zwiń