Żeński fantom. Czy pomoże ratować kobiece życia?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 12:15
Okazuje się, że jedna na cztery kobiety będzie umierała z powodu choroby serca. Co więcej, reanimowanie kobiety na ulicy, przez przechodnia, jest mniej prawdopodobne niż mężczyzny i to aż o 30 procent. Jak poprawić tę statystykę?
Audio
  • Powstał żeński fantom, by pomóc ratować kobiece życia (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: spkphotostock/Shutterstock

Agencja reklamowa z Nowego Jorku stworzyła specjalną kobiecą nakładkę na manekiny służące do nauki udzielania pierwszej pomocy. Jej pracowników skłoniły do tego badania, z których wynika, że że kobiety są mniej chętnie reanimowane niż mężczyźni.

- Wiedza dotycząca prowadzenia pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jest bardzo niska w naszym społeczeństwie - mówi Bartek Zadroga, ratownik medyczny. - Dużo ludzi boi się tego, boi się nagości, ciała kobiety, oskarżeń o napastowanie seksualne, a nawet gwałt - dodaje. 

Czwórkowy ekspert przyczyn tego stanu rzeczy upatruje w konieczności odsłonięcia całej klatki piersiowej u osoby, której pomagamy. Podkreśla, że klatka musi być goła. - Większość osób ma z tym problem, i jest to problem dla nich nie do przejścia - zauważa. 

Jakie pytania padają na kursach pierwszej pomocy dotyczące resuscytacji krążeniowo-oddechowej kobiet? Czy amerykański wynalazek coś zmieni? O tym w materiale Kacpra Kaczmarczyka. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Kacper Kaczmarczyk

Data emisji: 20.06.2019

Godzina emisji: 8.25

pj


Czytaj także

Peganizm - dieta, która podbije 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:04
Peganizm to połączenie dwóch najbardziej skrajnych i różnych diet: wegańskiej i paleo. Czy wyjdzie nam ona na zdrowie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Takotsubo. Kiedy złamane serce boli jak prawdziwy zawał

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:56
Złamane serce to nie tylko zwykła metafora. Takotsubo, czyli zespół złamanego serca powoduje objawy fizyczne podobne, jak przy prawdziwym zawale.
rozwiń zwiń