Stare banery na ekologiczne torby

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 10:52
Aga Kowalska i Jarek Harazin, młodzi katowiczanie, postanowili uprzątnąć stare banery wyborcze szpecące ulice ich miasta. By nie oddawać ich na śmieci zdecydowali się uszyć z nich torby. 
Audio
  • Jak uszyć torbę ze starego baneru wyborczego (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Od 1 stycznia 2018 r. opłatą recyklingową mają zostać objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów.
Od 1 stycznia 2018 r. opłatą recyklingową mają zostać objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów.Foto: daizuoxin/Shutterstock.com

Wybory do Parlamentu Europejskiego dawno już za nami, ale mimo to w wielu miastach wciąż wiszą banery wyborcze. Szpecą ściany, mury, wiadukty, parkany. Aga Kowalska i Jarek Harazin, założyciele śląskiej marki odzieżowej, wzięli sprawy w swoje ręce. Zdemontowane banery zabrali do swojej pracowni. 

shutterstock jedzenie plastik 1200.jpg
Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

- Zaczęło się od tego, że mamy dostęp do bilbordów kinowych i już od pewnego czasu szyjemy z nich torby i pakujemy w nie nasze bluzy dla klientów - mówi Jarek. - Często mijając stare bilbordy wyborcze zwróciliśmy uwagę, że można ich też użyć skoro zalegają na mieście i źle wyglądają. Pewnego dnia zdjęliśmy je i zrobiliśmy torby - dodaje. 

Każdy polityk po wyborach powinien sam sprzątnąć swoje banery. W Katowicach tymi pozostawionymi zajęli się Czwórkowi rozmówcy, ale było też grono polityków, którzy sami zgłosili się do nich z informacją, że chętnie oddadzą swoje reklamy do ich ponownego wykorzystania. - My chcemy wykorzystać coś, co idzie na śmieci, nadać temu drugie życie - mówi Aga. - Chcemy by mieszkańcy bali o swoje otoczenie - dodaje. 

Czy do pracowni Barhan wciąż można przynosić plakaty? Co dostaniemy w zamian? A także jak uszyć taką torbę? O tym m.in. w nagraniu audycji.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 8.17

pj/kd

Czytaj także

"Kręcę do pracy". Rowerowa jazda z nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:13
Wystartowała akcja społeczna "Kręcę do pracy", w ramach której zostajemy nagrodzeni za… jazdę na rowerze do pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń