Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
Audio
  • Koniec szybkiej mody? Stockholm Fashion Week odwołany (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zvonimir Atletic

Jak poinformowała w komunikacie Jennie Rosen, CEO Swedish Fashion Council, za długo rozważaną decyzją stoi m.in. potrzeba stworzenia nowych narzędzi i platform, które pomogą spojrzeć na przyszłość całej branży przez pryzmat zrównoważonego rozwoju.

- Obok wielkiej czwórki: Paryża, Mediolanu, Nowego Jorku i Londynu, Stockholm Fashion Week to jedno z najważniejszych wydarzeń modowych na świecie. Spełniał ważną rolę w promowaniu mody alternatywnej - mówiła Joanna Mroczkowska, redaktor naczelna magazynu "Cosmopolitan" przyznając, że informacja o podjęciu takiej decyzji nie była dużym zaskoczeniem. - Szwecja zawsze wiodła prym jeśli chodzi o nowoczesność myślenia. Mają świadomość, że przemysł modowy jest jednym z najbardziej szkodliwych dla naszej planety i podejmują działania, by to zmienić - dodawała.

Na tygodniach mody coraz częściej dochodzi do demonstracji organizacji proekologicznych. Aktywiści skupieni wokół ruchu Extension Rebellion oprotestowali niedawno Fashion Week London domagając się wprowadzenia radykalnych zmian. 

Co jest największym zagrożeniem dla środowiska w przemyśle modowym? Jak będzie wyglądała nowa formuła imprezy? Czy kolejni organizatorzy pójdą śladem Szwedów? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 8.35

ac/pj

Czytaj także

Zmiany klimatyczne, emisja CO2. Jaka jest przyszłość aut?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 13:41
Czy kompromis wypracowany przez ministrów środowiska z krajów UE przyczyni się do odejścia samochodów spalinowych do lamusa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra-gąbka stanie w Turynie? Pomoże w walce ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:48
Turyn od lat przoduje w rankingach miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Badacze informują, że jego stan jest tak zły, że zagraża życiu mieszkańców. Czy koncepcja Angelo Rena może pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
rozwiń zwiń