Więzienie za fake newsy i deep fake'i. Od stycznia w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:26
Fake newsy niestety zadomowiły się u nas na dobre. Mimo że podejmowane są liczne próby, by zablokować ich rozpowszechnianie, to jest to walka bardzo trudna. Nowe, dość drastyczne rozwiązanie wprowadza chiński rząd. 
Audio
  • Czy fake newsy i deep fake'i to powód by trafić do więzienia? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mego studio

fake news 1200 shutt.jpg
Jak fake newsy wpływają na świat

Chińczycy chcą walczyć nie tylko z fake newsami, ale też z technologią deep fake, czyli tworzeniem zmanipulowanych filmików. Od 1 stycznia 2020 roku w Chinach wejdzie w życie nowe prawo, zgodnie z którym za publikowanie fałszywych informacji będzie można trafić do więzienia. Jak donosi agencja Reuters, zakaz ma nie tylko ograniczyć publikację fake newsów, ale też zmanipulowanych filmów. 

- Deep fake'i można określić jako bardziej zaawansowane fake newsy - wyjaśnia Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny portalu CyberDefence24. - Oczywiście sposób ich generowania jest inny, ale jest to stworzenie wideo, w którym wydaje nam się, że prawdziwa postać - polityk, gwiazda - mówi jakieś rzeczy. 

Czwórkowy ekspert przywołuje popularny w serwisie YouTube filmik z Barakiem Obamą, w którym polityk mówi rzeczy, których byśmy się po nim nie spodziewali. - Okazało się, że jest to po prostu deep fake - tłumaczy rozmówca Martyny Ogonek. 

Według chińskich władz technologia deep fake może stanowić olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, stąd wprowadzenie zmian w ustawodawstwie karnym. Czy rzeczywiście powinniśmy się bać fake newsów i deep fake'ów? Czy mogą one eskalować konflikty? O tym w materiale czwórkowej reporterki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał:  Martyna Ogonek

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 8.16

pj/kd

Czytaj także

Schody, na których tańczył Joker stały się atrakcją turystyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:28
Schody, na których zatańczył filmowy Arthur Fleck, tytułowy Joker, niespodziewanie stały się atrakcją turystyczną. Każdego dnia okupują je dziesiątki fanów filmu. Mieszkańcy okolicy nie są jednak zadowoleni z nagłej popularności tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Black Friday - luksus zakupów i raj dla oszustów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 15:03
Czarny Piątek (Black Friday) i Cyber Poniedziałek (Cyber Monday) z każdym rokiem zyskują na popularności. Każdy chce skorzystać z okazji, z przeceny, ale warto pamiętać, by robić to bezpiecznie, bo oszuści nie śpią. 
rozwiń zwiń