Tradycje świąteczne w Etiopii, Gwatemali czy Meksyku - jak to się robi po drugiej stronie świata

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 13:43
To święto obchodzone praktycznie na całym świecie - tylko w każdym miejscu trochę inaczej.  Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia wśród Majów, w Etiopii czy w Meksyku? Kto w Wigilię puszcza fajerwerki?  
Audio
  • Tradycje świąteczne na świecie - jak spędzają Wigilię Majowie, Meksykanie czy Etiopczycy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ChiccoDodiFC

pixabay  święta 1200.jpg
"Wigilijny Czat Czwórki". Jak spędzają święta nasi dziennikarze?

W Etiopii Boże Narodzenie rozpoczyna się już wieczorem 6 stycznia, ale święta obchodzone są według kalendarza prawosławnego też 7 i 8 stycznia. Ten kraj w Afryce jest jednym z najbardziej chrześcijańskich państw na świecie. - Etiopczycy wierzą, że są strażnikami legendarnej Arki Przymierza, która zaginęła w czasach biblijnych, a która dziś znajduje się w mieście Aksum, a dostęp do niej ma tylko jeden mnich, co zwiększa jeszcze aurę tajemniczości - mówi Bartek Rubik, który kilka razy uczestniczył w obchodach świąt Bożego Narodzenia. - Główne obchody świąt w Etiopii odbywają się tylko w jednym mieście - Lalibela.

Ludzie wędrują od kościoła do kościoła, a w trakcie nabożeństw kapłani i wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Tradycyjną potrawą jest pikantny gulasz z mięsa drobiowego podawany z indżerą. Co ważne - święto poprzedzone jest trwającym 55 dni postem. 

A o tradycjach Majów mówiła w rozmowie z Czwórką Weronika Mliczewska, czyli Veroetnika. - Dla Majów fajerwerki to symboliczne połączenie z niebem. Mają też odpędzać złe demony, budzić dobrego ducha, odstraszać zło - mówiła podróżniczka. Więcej o tradycjach świątecznych w najdalszych zakątkach świata, np. w Meksyku - w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Tylczyńska

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 25.12.2019

Godzina emisji: 8.15

kd/gs

Czytaj także

Karol Okrasa podpowiada jak przyrządzać ryby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:27
Najlepiej kupić rybę wypatroszoną. – Bo im wcześniej jest wypatroszona, tym ta świeżość jest zachowana dłużej. Ryba bardzo szybko się psuje – podpowiada Okrasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekoiści. Śląskie ekoświęta - bardziej być niż mieć

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:59
Odwiedzając Katowice, Czwórkowi dziennikarze przekonali się, że Katowice ekologią stoją. "Katowice bez plastiku", "Święta bez śmieci" czy "Śląski Paśnik" to tylko niektóre z inicjatyw mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilie Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:15
- Kiedy po raz pierwszy stanęłam na scenie i powiedziałam ten wiersz przed całą szkołą, miałam niespełna 7 lat. To była podstawówka, rok 1945, ten świąteczny okres zapamiętałam więc szczególnie, bo była to pierwsza Wigilia po wojnie - mówiła w Polskim Radiu 24 legendarna aktorka teatralna i filmowa, Anna Polony.
rozwiń zwiń