Urlop i koronawirus. Czy pracodawca może zapytać, gdzie jedziesz?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:09
Większość z nas deklaruje, że wakacje 2020 spędzi w kraju, ale są też tacy, którzy decydują się na wyjazd za granicę. Pracodawca nie musi wcale wiedzieć, dokąd się wybieramy. 
Warto tak budować relacje z bliskimi, by w święta z przyjemnością usiąść do stołu i z nimi być. Następne święta mogą się na przykład nie przydarzyć  - mówi psycholog Anna Kędzierska.
Warto tak budować relacje z bliskimi, by w święta z przyjemnością usiąść do stołu i z nimi być. "Następne święta mogą się na przykład nie przydarzyć" - mówi psycholog Anna Kędzierska.Foto: pixabay/domena publiczna

gwiazdy kosmos obserwacja camping góry 1200.jpg
Glampingi - luksus na campingu

Wielu wczasowiczów zastanawia się, czy przed wyjazdem na urlop powinni informować swych przełożonych, gdzie wyjeżdżają podczas wolnych dni. Dotyczy to głównie tych osób, które wybierają się za granicę, zwłaszcza do krajów, gdzie wciąż występuje wiele zakażeń koronawirusem. 


Posłuchaj
02:57 czwórka pierwsze słyszę 23.07.2020 urlop.mp3 Czy pracodawca może pytać, gdzie jedziemy na urlop? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Nie musisz odpowiadać

Jeśli pracodawca zapyta nas wprost: gdzie wybieramy się na urlop, albo jeśli zapyta, czy będziemy w konkretnym państwie, w którym np. występuje duże skupisko koronawirusa, to warto wiedzieć, że nie ma w kodeksie pracy informacji o tym, że jesteśmy zobowiązani udzielić odpowiedzi. Prawdopodobnie albo jeszcze taki przepis nie został wprowadzony, albo ustawodawca celowo nie chce dać takiej mocy pracodawcy, bo ingerowałoby to zbyt daleko w prywatność pracownika. - Przepisy polskiego prawa pracy nie dają pracodawcom takiego prawa, aby dowiedzieć się od pracownika, gdzie on przebywa na urlopie - mówi adwokat Artur Rycak z kancelarii Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. - Pracownik mógłby udzielić takiej informacji ewentualnie z własnej woli - dodaje.

Na początku pandemii mówiło się o bardzo trudnej sytuacji we Włoszech czy Hiszpanii. Dziś informacja o wyjeździe do konkretnego kraju niewiele pracodawcy da. W większości krajów Europy pandemia została opanowana, choć wciąż wszędzie zdarzają się przypadki zakażeń. 

Posłuchaj:

Odpowiedzialność pracodawcy

Pracodawca odpowiada za warunki BHP w zakładzie pracy, czyli za zdrowie pracowników. - Po powrocie z wakacji w mojej ocenie pracodawca ma prawo zapytać pracownika, jak się czuje, czy ma, lub nie objawy występujące przy koronawirusie, nawet zbadać temperaturę pracownika. Tylko bez dalszego przetwarzania tych danych - wyjaśnia prawnik. 

Trudnym pytaniem jest, co może zrobić pracodawca, gdy widzi, że pracownik się źle czuje, a ten twierdzi, że jest inaczej. - W moim przekonaniu jedyna droga jest taka, żeby pracodawca ewentualnie odsunął pracownika od pracy, oczywiście z wypłatą wynagrodzenia i np. domagał się, by pracownik przyniósł badania kontrolne. Może też zawiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną - dodaje Artur Rycak w rozmowie z Weroniką Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 8.15

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile kosztują wakacje w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:00
Ryba za 20 zł, do tego frytki za 7 zł i zestaw polskich surówek za 5 zł. Tyle średnio w tym roku zapłacimy za obiad w smażalni nad polskim morzem. - Należy jednak pamiętać, że obecnie połów jest zabroniony, więc zdarza się i tak, że w cenie "dorsza z morza" dostajemy rybę z zamrażarki - mówi Joanna Rozbicka, która jeszcze przed sezonem, spędziła urlop z rodziną nad Bałtykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca sezonowa 2020. Gdzie szukać zatrudnienia na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 13:07
W okresie wakacyjnym wielu z nas poszukuje pracy dorywczej. Jednak w tym roku z powodu pandemii część branż podupadła, stało się tak m.in. w budownictwie czy gastronomii, w których młodzi często szukali tymczasowego zatrudnienia. Gdzie w związku z tym szukać pracy na lato?
rozwiń zwiń