Jak polska gospodarka przechodzi pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:29
Z danych Eurostatu - które objęły pierwsze trzy kwartały 2020 roku - wynika, że polskie PKB spadło w tym czasie o 2,3 proc. Jednak - choć wiele firm nie przetrwa pandemii - to zdaniem ekspertów całościowy obraz gospodarki jest i tak lepszy niż w wielu innych krajach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

trening trener online streaming shutterstock 1200.jpg
Lockdown zmienił nasz dom. To miejsce treningu, scena teatralna i azyl

Okazuje się, że w czasie ubiegłorocznej pandemii straciliśmy mniej niż niektóre kraje europejskie. - W trzecim kwartale ubiegłego roku poluzowano ograniczenia, wówczas wzrosła konsumpcja, ludzie wrócili do swoich zajęć i to oczywiście ma bezpośrednio znaczenie dla całej gospodarki - nie tylko Polski, ale także innych krajów regionu - przekonuje w rozmowie z Czwórką dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego. Jak zwraca uwagę ekspert, dzięki temu jest lepiej, ale wciąż "jesteśmy na minusie". - Te straty zostały jednak trochę odrobione i to bardzo dobra wiadomość - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. 

Posłuchaj
03:57 Czwórka/Pierwsze słyszę - gospodarka pandemia 5.01.2021.mp3 Jak polska gospodarka poradziła sobie w czasie ubiegłorocznej pandemii i co czeka nas w tym roku? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

pytanie 1200.jpg
Dalekosiężne plany - czy w ogóle warto je robić?

Z kolei z raportu "European Consumer Payment Report" firmy Intrum, która przedstawia Barometr Dobrobytu Finansowego wynika, że koronakryzys mocno uderzył w rodzimych konsumentów. Polska znajduje się jednak na 21. miejscu tej listy i tym samym plasuje się o jedno "oczko" wyżej niż rok temu. Wpływ na to miała m.in. poprawa naszej wiedzy na temat finansów. - Zmieniły się nasze przyzwyczajenia, na przykład w zakresie oszczędzania na przyszłość - mówi Dariusz Sikora z Intrum. - Aż 45 proc. respondentów przyznaje, że ich dochody spadły w wyniku kryzysu, 27 proc. uważa, że ich dochody są stabilne, a 26 proc. obawia się, że dochody w przyszłości mogą się zmniejszyć - mówił ekspert. 

Posłuchaj także:

Jak podkreślała dr Jolanta Traczyk, mocną stroną polskiej gospodarki jest eksport i "mamy branże, z których możemy być dumni", wiele zależy jednak od tego, jak - o ile w ogóle - rozwinie się pandemia w 2021 roku. Jak wynika z badań przytoczonych przez Eurostat dobrze w czasie trzech kwartałów ubiegłego roku radziła sobie także m.in. gospodarka litewska. 

Sprawdź także:

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny - koronawirus w Polsce >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.01.2021

Godz. emisji: 07.15

kd

Czytaj także

Konsekwencje koronawirusa - Polacy zaczęli oszczędzać?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:04
Polacy przyznają, że pandemia nie wpłynęła na ich sytuację finansową, ale "zmieniła myślenie o wydatkach". - Przewidujemy, że jakieś oszczędności pewnie nam się przydadzą na czarną godzinę, dlatego nie chcemy wydawać pieniędzy "lekką ręką" - tłumaczyła Katarzyna Dempkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijne potrawy - kupić, czy przygotować samemu?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:22
Dla jednych przygotowywanie wigilijnej kolacji to przyjemność i relaks; dla innych - ogromny wysiłek i stres. Tym drugim na przeciw wychodzą właściciele firm cateringowych. Czy warto kupować wigilijne potrawy i ile to kosztuje?
rozwiń zwiń