Czy maseczki zostaną z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:20
- Maseczka chroni nas przed wieloma chorobami. Nie tylko przed koronawirusem, ale też innymi bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową - mówi dr Agnieszka Motyl. 
Billie Eilish na festiwalu iHeartRadio Music Festival w Las Vegas w 2019 roku
Billie Eilish na festiwalu iHeartRadio Music Festival w Las Vegas w 2019 roku Foto: Debby Wong/Shutterstock.com

Zobacz
lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
Test na koronawirusa czy szczepienie - warunek podróżowania w przyszłości?

Wzór do naśladowania

W Chinach czy Japonii na długo przed koronawirusem maski służyły tamtejszym mieszkańcom m.in. do ochrony przed smogiem. - Dało się to zauważyć szczególnie w dużych miastach, w środkach transportu publicznego - przyznaje Jakub Karowluk, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii i Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. - Azjaci są pracowici, niechętnie korzystają ze zwolnień lekarskich, więc maseczki pomagają im uniknąć sezonowych infekcji. I są na tyle świadomi, że korzystają z nich, kiedy sami czują się "podziębieni", żeby nie zarazić innych - dodaje.  

Posłuchaj
03:40 CZWORKA Pierwsze slysze - maseczki 13.01.mp3 Maseczki - czy będą nam potrzebne w przyszłości? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Posłuchaj
kwarantanna dom zakażenie epidemia smartfon aplikacja 1200.jpg
Jak pandemia nas zmienia? "Coraz więcej technologii w naszym życiu"

Ochrona nie tylko w pandemii

Pandemia zmieniła także nasze podejście to tego rodzaju ochrony. Kiedyś osoby z maseczkami na ulicy widywane były sporadycznie, dziś jest to już ogólnoświatowa norma. - Bardzo często byli to ludzie, którzy musieli się chronić przed różnymi infekcjami, nie tylko koronawirusem, grypą czy przeziębieniem - wyjaśnia dr Tomasz Rezydent, autor książki "Niewidzialny front". - Były to osoby w immunosupresji, po przeszczepach, w trakcie chemioterapii - wymienia. 

Sprawdź także:

Zobacz
optymizm szczęście pozytywne myślenie 1200.jpg
Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?

Młodzi Polacy chcą nosić maseczki

I choć niektórzy naukowcy twierdzą, że zwykłe maseczki nie chronią przed wirusami. to jednak zatrzymują przynajmniej część wirusów, które wydostają się z ust czy nosa osoby chorej. Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że ponad połowa Polaków chce, by zaszczepieni nosili maseczki. Co więcej - utrzymania obowiązku zakrywania nosa i ust domagają się głównie ludzie młodzi, w wieku od 18 do 29 lat. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.01.2021

Godz. emisji: 07.15

kul


Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzaje testów na koronawirusa - co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:57
Objawy, jak wysoka gorączka, brak węchu czy smaku, kontakt z osobą zakażoną, lub wyjazd za granicę - powodów, by przeprowadzić test na koronawirusa jest wiele. Pytanie, który z tych dostępnych na polskim rynku wybrać.
rozwiń zwiń