Pozytywny test na COVID - nie ogranicza twojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 12:01
Osoby zakażone koronawirusem, ale przechodzące chorobę bardzo łagodnie lub bezobjawowo, mogą pracować zdalnie. To samo dotyczy tych, którzy zostali poddani izolacji. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami

Problem pracy osób poddanych izolacji lub będących na kwarantannie spędzał sen z powiek pracodawcom. Od kilku dni obowiązują specjalne przepisy prawne dokładnie wyjaśniające ten problem. Okazuje się, że jeśli pracownik chory na Covid-19 stwierdzi, że czuje się dobrze, to w porozumieniu z pracodawcą może pracować w domu, dzięki czemu zachowuje pełne wynagrodzenie. 


Posłuchaj
03:50 czwórka pierwsze słyszę 14.12.2020.mp3 Praca i wynagrodzenie podczas izolacji i kwarantanny - przepisy wyjaśnia Artur Rycak, z kancelarii Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Kwarantanna

- Wraz z pandemią pojawił się problemem, czy można poprosić pracownika o wykonywanie prac kiedy jest na kwarantannie - mówi Artur Rycak, z kancelarii Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. - Mamy artykuł 4 h. i według tego przepisu istnieje możliwość pracy w okresie orzeczonej kwarantanny, oczywiście w okresie stanu epidemicznego. Pracownik musi się czuć zdolny do pracy, on musi to orzec, a następnie musi się na to zgodzić pracodawca. Warunkiem koniecznym jest tu możliwość pracy zdalnej. Taki pracownik musi sam zgłosić się do pracodawcy, a ten musi się na to zgodzić. Jeśli zajdą oba warunki, to pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za ten okres pracy, oczywiście tym samym traci on prawo do zasiłku chorobowego za ten czas - wyjaśnia. 

Czytaj także:

Izolacja

Analogiczna sytuacja dotyczy osób zakażonych, u których choroba przebiega łagodnie lub bezobjawowo. - Pracownik, jeśli czuje się na siłach, może podjąć pracę zdalną za zgodą pracodawcy, tylko zdalną bo musi być w tym miejscu, w którym jest izolowany - podkreśla prawnik. Ten pracownik też pobiera pełne wynagrodzenie, a nie pobiera zasiłku chorobowego za ten okres - dodaje. 

Sytuacja zmienia się gdy pracownik zakażony koronawirusem nagle poczuje się gorzej i powie pracodawcy, że nie czuje się na siłach by wykonywać swe obowiązki. Pracodawca nie może tego weryfikować, nie ma tu pola do działania. 

Jak to załatwić?

Informacja o tym, że jesteśmy na izolacji czy kwarantannie zamieszczana jest w serwisie ezdrowie, w systemie informatycznym, systemie EWP. - Taka informacja dostępna będzie też na koncie płatnika. Na jej podstawie dokonywana jest wypłata świadczeń. - ZUS widzi decyzję o kwarantannie czy izolacji, może wydawać decyzje o zasiłku opiekuńczym - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Żeby ZUS wiedział, że rezygnujemy z tego i pracujemy,  składamy rezygnację ze świadczenia. Trzeba napisać rezygnację do pracodawcy lub do ZUSu, że rezygnujemy ze świadczenia opiekuńczego - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Kulik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 6.13

pj

Czytaj także

Drony pomogą w walce z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:13
Drony mają pomóc walce z COVID-19 zarówno służbie zdrowia, jak i policji. Będą m.in. przewozić próbki i krew do badań między dwoma warszawskimi szpitalami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noszenie maseczki a stan zdrowia. Naukowiec: nie ma negatywnego wpływu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:38
Jeden z wrocławskich naukowców przeprowadził eksperyment na sobie: przez trzy godziny bez przerwy siedział przy biurku w szczelnie założonej maseczce. A potem sprawdził, jak - i czy w ogóle - zmieniła się kondycja jego organizmu. 
rozwiń zwiń